Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejna partia pocisków Excalibur dla amerykańskich sił zbrojnych

Departament Obrony zamówił w lutym nową partię kierowanej amunicji artyleryjskiej M982 Excalibur. Fot. USMC

10 lutego Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Raytheon w sprawie zakupu kolejnej partii kierowanych pocisków artyleryjskich Excalibur, które trafią do końca kwietnia 2024 roku do magazynów amerykańskich sił zbrojnych.


Lutowa umowa ma wartość 54 mln USD i zakłada dostawę nieokreślonej liczby pocisków kalibru 155 mm. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie – jest to element długoletniego projektu zakupów kierowanej amunicji artyleryjskiej. Poprzednia umowa została zawarta 30 listopada ubiegłego roku.

M982 Excalibur to 155 mm amunicja precyzyjnego rażenia, produkowana przez Raytheon Missile Systems we współpracy z BAE Systems. Została opracowana we współpracy z Siłami Zbrojnymi Stanów Zjednoczonych. Pocisk ma zasięg od 40 do 57 km i jest naprowadzany za pomocą sygnału GPS i układu inercyjnego INS. Rozrzut wynosi, zależnie od zasięgu strzału, od 4 m do 20 m. Poza Stanami Zjednoczonymi pocisk ten znalazł kilku zagranicznych nabywców - obecnie stanowi uzbrojenie pododdziałów artyleryjskich wyposażonych w systemy kalibru 155 mm różnych typów (M777, M109, PzH-2000, Archer).

W przypadku amerykańskich sił zbrojnych wiadomo, że Excalibury są wykorzystywane bojowo na obszarze Bliskiego i Środkowego Wschodu. Dotychczas w ten sposób zużyto około 2000 sztuk.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc