Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Karabiny SIG Sauera przekazane US Army do testów

1 czerwca firma SIG Sauer Inc. poinformowała, że przekazała US Army partię broni nowej generacji do testów prowadzonych w ramach programu Next Generation Squad Weapons (ang. Broń Drużyny Nowej Generacji). Są to lekkie karabiny maszynowe (propozycja w programie NGSW-Automatic Rifle) i karabiny automatyczne (NGSW-Rifle) oraz tłumiki. Broń zasilana jest nową amunicją pośrednią 6,8 mm Hybrid Ammunition.


Nabój SIG Sauer 6,8 mm Hybrid Ammunition (6,8×51 mm) charakteryzuje się znacznie lepszymi własnościami balistycznymi i siłą rażenia w stosunku do standardowej amunicji 5,56×45 mm NATO, lecz mimo to nie ma bardzo dużej masy, dzięki konstrukcji hybrydowej.  Ma ona dno ze stali nierdzewnej, podkładkę i mosiężną obudowę. W zamian oferuje wzrost prędkości wylotowej i penetracji przy trafieniu, a także mocy obalającej. Według deklaracji producenta, nabój ma duży potencjał rozwojowy dzięki maksymalnemu ciśnieniu roboczemu nawet do 700 MPa (obecnie jest to 482 MPa, wobec 440-470 MPa dla naboi z łuską mosiężną).

SIG Sauer NGSW-AR to lekki ręczny karabin maszynowy. Dzięki redukcji kalibru i zastosowaniu nowoczesnych materiałów, broń jest lżejsza nawet o 40% w stosunku do obecnie używanych w US Army M249. Mimo redukcji masy, broń charakteryzuje się też mniejszym odrzutem (co zapewne jest wynikiem zastosowania słabszego naboju), co poprawia ergonomię. Na tę ostatnią wpływa również dostosowanie broni dla strzelca zarówno praworęcznego, jak i leworęcznego. Broń zasilana jest z taśmy umieszczonej w torbie amunicyjnej w odcinkach po 50 bądź 100 naboi. Broń waży ok. 5 kg z lufą o długości 406 mm. Szybkostrzelność wynosi 600 strz./min. Jej możliwości można rozbudować dzięki zastosowaniu szyny montażowej M1913. Występuje także pod oznaczeniem MG-6,8.

SIG Sauer NGSW-R to karabin automatyczny, potencjalnie mający zastąpić broń rodziny M4. Zasilany jest z magazynków, ma składaną kolbę i jest wyposażony w szyny montażowe, pozwalające na instalację dodatkowego wyposażenia. Broń waży ok. 3,7 kg z lufą o długości 330 mm. Występuje także pod oznaczeniem SPEAR.

SIG Sauer Next Generation Suppressor to z kolei nowa generacja tłumików, pozwalających na dalszą redukcję błysku powstającego podczas wystrzału. Jest to konstrukcja dostosowana do szybkiego montażu i demontażu, zaprojektowana specjalnie dla broni oferowanych w programie NGSW.

W ramach programu NGSW US Army planuje zastąpić 5,56 mm karabinki automatyczne M4/M4A1 i 7,62 mm ukm M249 SAW w uzbrojeniu piechoty, choć ‒ przynajmniej na razie ‒ nie żołnierzy służących w oddziałach tyłowych, np. logistycznych. Zwycięzca postępowania ma zostać wybrany w 2022 r., zaś dostawy mają rozpocząć się rok później. Konkurentami firmy SIG Sauer Inc. są firmy Textron Systems i General Dynamics OTS. Ich konstrukcje są bardziej futurystyczne, niż broń oferowana przez SIG Sauer Inc, co bynajmniej nie musi być ich zaletą.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: SIG Sauer

 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc