Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Izraelsko-amerykańskie ćwiczenia F-35 Lightning II

US Air Force

15 października US Air Force poinformowała o przeprowadzeniu trzeciego izraelsko-amerykańskiego ćwiczenia lotniczego, w którym wykorzystano wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35 Lightning II. 

W ćwiczeniach Enduring Lightning III, które trwały od 11 października, brały udział samoloty F-35A Lightning II należące do 421. Ekspedycyjnej Eskadry Myśliwskiej USAF, a także F-35I Adir 116. Eskadry Sił Obronnych Izraela. Co ciekawe amerykańskie maszyny przybyły na ćwiczenia z bazy Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Uzupełnieniem dla nich były samoloty tankowania powietrznego KC-135 Stratotanker oraz KC-10A Extender, dzięki którym piloci uzupełniali paliwo w powietrzu.  

Jednym z głównych celów manewrów była realizacja zadań ataku na cele naziemne, przy oddziaływaniu przeciwnika - rolę agresorów pełniły załogi wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16I Sufa należące do 115. Eskadry Sił Obronnych Izraela. 

Obecnie Izrael jest jedynym bliskowschodnim użytkownikiem wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II. W bieżącym roku dwa państwa arabskie wystosowały oficjalne zapytanie o możliwość zakupu maszyn tego typu – mowa o Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Katarze. W obu przypadkach ważnym argumentem stojącym za pytaniami jest nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Izraelem. Z drugiej strony wśród argumentów stojącym przeciw jest m.in. możliwości wyjawienia części tajemnic Rosji – ma to związek z faktem, że Zjednoczone Emiraty Arabskie eksploatują rosyjskie systemy przeciwlotnicze Pancyr. 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc