Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Irański symulator samolotu transportowego Ił-76

7 lipca irańska agencja informacyjna „Tasnim” opublikowała relację z oficjalnej prezentacji symulatora do szkolenia załogi samolotu transportowego Ił-76TD. Urządzenie jest irańskiej produkcji.

Symulator typu Full Mission Simulator skonstruowano z myślą o szkoleniu załóg samolotów transportowych Ił-76TD (Transportnyj dalnij, czyli cywilna wersja wojskowego Ił-a-76MD), które w Iranie latają w lotnictwie wojskowym (Iran dysponować ma aktualnie ok. 15 takimi maszynami, aczkolwiek nie wszystkie są zdolne do wykonywania lotów). W uroczystości wziął udział dowódca Sił Powietrznych Islamskiej Republiki Iranu gen. bryg. Aziz Nasir-Zadeh. Ogłoszono, że symulator powstał siłami irańskiego przemysłu i zaplecza naukowego, ale nie podano, jakie firmy wyprodukowały urządzenie. Zintegrowany symulator umożliwia szkolenie wszystkich członków załogi samolotu w zakresie pilotażu i nawigacji, również w warunkach bojowych, jak i w sytuacjach awaryjnych. Przy czym konstruktorzy symulatora starali się, aby ich urządzenie możliwie jak najwierniej oddawało warunki prawdziwego lotu.

Wiadomo, że symulator zainstalowano w ośrodku szkoleniowym, który mieści się w Teheranie. Generał Aziz Nasir-Zadeh powiedział, że skonstruowanie i uruchomienie symulatora to ważny krok na drodze do skonstruowania rodzimego irańskiego „ciężkiego” wojskowego samolotu transportowego. Według zapowiedzi generała, bieżąca eksploatacja symulatora rozpocznie się w tzw. Świętym Tygodniu Obrony, upamiętniającym wojnę z Irakiem (1980–1988), który rozpoczyna się 31. (ostatniego) dnia miesiąca Szahriwar wg kalendarza perskiego, czyli 22 września.

(Adam M. Maciejewski) Foto: Hossein Zohrevand/tasnimnews.com
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc