Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Irański okręt zaopatrzeniowy utracony w wypadku

Marynarka Wojenna Islamskiej Republiki Iranu utraciła okręt zaopatrzeniowy Kharg. Fot. Twitter

2 czerwca media światowe poinformowały, że damavand utraciła okręt zaopatrzeniowy Kharg (431). Powodem straty był pożar na pokładzie w czasie rejsu szkolno-treningowego.

Do wypadku doszło w pobliżu cieśniny Ormuz, łączącej Zatokę Perską z wodami Zatoki Omańskiej. Irańskie agencje prasowe poinformowały, że pożar wybuchł na pokładzie około 02:30 rano czasu lokalnego. Ze względu na rozprzestrzenianie się ognia, a także trudności w akcji jego gaszenia, podjęto decyzję o ewakuacji załogi. Jednostka zatonęła w pobliżu portu Dżask.

Okręt zaopatrzeniowy Kharg (431) został zbudowany na zamówienie Iranu w Wielkiej Brytanii. Kontrakt zawarto w październiku 1974 roku ze stocznią Swan Hunter w Wallsend-on-Tyne. Uroczyste położenie stępki miało miejsce 27 stycznia 1976, a wodowanie 3 lutego 1977 roku. Ze względu na rewolucję islamską, a także działania wojenne, został dostarczony do Iranu w październiku 1984 roku. W ciągu służby przeszedł przynajmniej dwie modernizacje, które zrealizowano siłami przemysłu lokalnego.

Według dostępnych informacji był to jeden z nielicznych okrętów Marynarki Wojennej Islamskiej Republiki Iranu, który umożliwiał długotrwałe operacje poza wodami terytorialnymi. Obok paliwa mógł zabrać ładunki suche. Co ważne, miał rozbudowaną infrastrukturę lotniczą obejmującą dwa hangary oraz pokład startowy umożliwiający operowanie ciężkich śmigłowców różnych typów. W ostatnich latach jednostka była „podejrzana” o przewóz i zrzut min morskich na szlakach komunikacyjnych w rejonie Bliskiego Wschodu.

Utrata zaopatrzeniowca Kharg to kolejna w ostatnich latach strata irańskich sił morskich. W 2018 roku, na Morzu Kaspijskim, utracono fregatę Damavand (77), a w 2020 roku, w czasie ćwiczeń, pocisk przeciwokrętowy trafił w holownik zamiast celu zabijając 19 członków załogi.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc