Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wypadek na ćwiczeniach w Iranie

10 maja doszło do wypadku w czasie morskich ćwiczeń realizowanych przez siły morskie Iranu. W czasie strzelań rakietowych, prowadzonych na wodach Zatoki Omańskiej, przeciwokrętowych pocisk trafił w jeden z okrętów zabezpieczających ćwiczenia.


Według dostępnych informacji ofiarą ataku rakietowego był okręt pomocniczy Konarak, na pokładzie którego zginęło dziewiętnastu członków załogi, a kolejnych piętnastu zostało rannych. Jak informuje strona irańska kierowany pocisk przeciwokrętowy został odpalony z fregaty Jamaran - biorąc to pod uwagę mógł to być Noor produkcji lokalnej. Powodem wypadku był, zdaniem strony irańskiej, opóźnione odejście okrętu Konarak do celu pozornego. Obecnie uruchomiono szczegółowe dochodzenie mające wskazać przyczyny tragedii. Wrak jednostki odholowano do jednego z portów.

Okręt pomocniczy Konarak został zbudowany w holenderskiej stoczni Damen w 1988 roku jako jeden z serii jednostek typu Hendijan. Pomimo wprowadzenia embarga został dostarczony przez stronę holenderską, m.in. z powodu swojej pomocniczej funkcji i całkowitego pozbawienia uzbrojenia ofensywnego. W XXI wieku został przystosowany do przenoszenia i odpalania pocisków przeciwokrętowych, jednak w ostatnich latach służył do wsparcia logistycznego ćwiczeń sił nawodnych.

Co ciekawe, według części publikacji Konarak to trzecia jednostka trafiona przez pocisk przeciwokrętowy rodziny Noor. W lipcu 2006 celem była izraelska korweta Harit, a w październiku 2016 roku statek transportowy Swift, który pełnił zadania na rzecz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

(Łukasz Pacholski) Foto: Twitter
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Wypadek na ćwiczeniach w Iranie”

  1. "Co cie­kawe, według czę­ści publi­ka­cji Konarak to trze­cia jed­nostka tra­fiona przez pocisk prze­ciw­o­krę­towy rodziny Noor. W lipcu 2006 celem była izra­el­ska kor­weta Harit...".

    Ja cztałem, że w ataku na izraelską korwetę odpalone zostały dwa pociski, z czego jeden trafił i zatopił statek cywilny. Więc liczba trafionych jednostek wynosi cztery.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc