Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykańskie lotnictwo w obronie Izraela

Fot. USAF

15 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczony, podczas briefingu prasowego, upublicznił część danych dotyczących amerykańskiego zaangażowania w odparcie irańskiego ataku na Izrael, który miał miejsce w nocy z 13 na 14 kwietnia.

Jak wskazał rzecznik prasowy Departamentu Obrony, strona amerykańska była odpowiedzialna za eliminację części pocisków balistycznych oraz ponad 80 bezzałogowych aparatów latających lecących w stronę Izraela. Według dostępnych informacji, bezzałogowce zostały zniszczone w przestrzeni powietrznej Iraku oraz Jordanii przez stacjonujące w regionie samoloty bojowe. Obecnie trzonem sił amerykańskich są dwie eskadry wielozadaniowych samolotów Boeing F-15E Strike Eagle (335. oraz 494.), które przebazowano na Bliski Wschód w ramach planowanych rotacji. Pokazuje to, że pomimo ich specjalizacji w realizowaniu precyzyjnych uderzeń na cele naziemne, mogą skutecznie zwalczać z celami powietrznymi.

Przypomnijmy, poza Stanami Zjednoczonymi w zwalczaniu celów uczestniczyły także brytyjskie samoloty Eurofighter Typhoon (od 10 do 20 zestrzelonych celów) oraz maszyny jordańskie. Całość pokazuje, że Izrael wraz z sojusznikami był przygotowany na odwet Iranu za zniszczenie konsulatu w Damaszku 1 kwietnia bieżącego roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc