Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brytyjskie Typhoony wspierały obronę Izraela

Fot. USAF

14 kwietnia Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii potwierdziło, że w ramach międzynarodowej operacji wsparcia Sił Obronnych Izraela przeciwko odparciu ataku irańskiego, część celów powietrznych została zestrzelona przez brytyjskie wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter Typhoon.

Stacjonujące w bazie lotniczej Akrotiri na Cyprze maszyny zostały skierowane do wsparcia sił koalicji. Jak wskazują media brytyjskie, mowa o czterech Typhoonach, które wraz z samolotem Airbus A330MRTT Voyager operowały w przestrzeni powietrznej Iraku (przelot odbywał się nad Turcją). Jak wskazał, 14 kwietnia, premier Sunak, brytyjskie samoloty zestrzeliły „określoną liczbę” celów powietrznych – z kolei prasa lokalna, powołując się na nieoficjalne źródła rządowe, wskazuje, że mowa od 10 do 20 bezzałogowych aparata latających. Po wykonaniu zadania powróciły do własnej bazy. W żadnym momencie Brytyjczycy nie znajdowali się w przestrzeni powietrznej Izraela.

Poza Wielką Brytanią, Siły Obronne Izraela były wspierane przez m.in. Stany Zjednoczone oraz Jordanię. Nie można wykluczyć, że w działaniach uczestniczyły także Irak oraz Arabia Saudyjska.

Nie był to debiut bojowy brytyjskich Typhoonów w zwalczaniu celów powietrznych. 14 grudnia 2021 roku jedna z maszyn należących do RAF zestrzeliła bezzałogowy aparat latający należący do Syryjczyków w rejonie bazy Al-Tanf (z użyciem kierowanego pocisku MBDA ASRAAM).

Brytyjskie samoloty Eurofighter Typhoon są intensywnie eksploatowane w działaniach operacyjnych poza Wielką Brytanią. Poza misjami na Bliskim Wschodzie Typhoony stacjonują m.in. na Falklandach oraz wspierają państwa Europy Środkowej w zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc