Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Indonezja zainteresowana MV-22 Osprey

6 lipca Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Indonezji samolotów pionowego startu i lądowania MV-22 Osprey Block C. Powyższa informacja jest sporym zaskoczeniem związanym z potencjalnymi kierunkami eksportu tej konstrukcji.

W ramach dokumentacji, która została przesłana do Kongresu Stanów Zjednoczonych w celu dalszego procesu autoryzacji poprzez procedurę FMS, wynika iż Dżakarta jest zainteresowana zakupem ośmiu samolotów wraz z ośmioma zapasowymi silnikami AE1107C, czterema zapasowymi kompletami systemów AN/AAQ-27, AN/AAR-47, AN/APR-39, AN/ALE-47, AN/APX-117. Pakiet obejmuje także po 20 sztuk karabinów maszynowych M240D i GAU-21. Standardowo umowa ma objąć także zestaw urządzeń do obsługi naziemnej, a także wsparcie szkolno-logistyczne. Całość wyceniono na maksymalną kwotę 2 mld dolarów.

Dotychczas samoloty rodziny V-22 Osprey zostały sprzedane do jednego klienta eksportowego – Sił Samoobrony Japonii. Wśród potencjalnych kierunków wymieniało się Izrael, Indie i bogate kraje Środkowego Wschodu. W ciągu ostatnich lat żadna informacja nie wskazywała, że Indonezja była zainteresowana tą konstrukcją.

Według Departamentu Stanu, MV-22 Osprey mają zwiększyć możliwości transportowe sił zbrojnych tego kraju zarówno w zakresie działań wojskowych oraz wsparcia operacji humanitarnych – Indonezja jest często nawiedzana przez kataklizmy, a ze względu na słabą rozwinięta infrastrukturę i warunki naturalne kluczem jest przerzut ludzi i sprzętu drogą lotniczą.

(Łukasz Pacholski) Foto: USMC
reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc