Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Indie pracują nad systemem AIP do okrętów podwodnych

Schemat indyjskiego systemu AIP do okrętów podwodnych. Rys. DRDO

8 marca indyjska Organizacja Badań Obronnych i Rozwoju (Defence Research and Development Organisation, DRDO) ogłosiła, że opracowywany pod jej przewodnictwem system AIP do okrętów podwodnych zaliczył test pracy pod pełnym obciążeniem przy mocy maksymalnej, zgodnie z wymaganiami przyszłego użytkownika  Bhāratīya Nau Senā, czyli Marynarki Wojennej Republiki Indii.

System jest rozwijany przez Laboratorium Badawcze Systemów Morskich (Naval Materials Research Laboratory), będące częścią DRDO, we współpracy ze spółkami Larsen & Toubro (wiodący integrator) i Thermax. Jest on testowany na stanowisku lądowym, jak też na zanurzalnym pontonie, w celu uzyskania warunków jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych. Oprócz próby wspomnianej na wstępie, system zaliczył też kontrolę działania długotrwałego, uzyskując wynik potwierdzający zdolność do 14-dniowej pracy. Według DRDO jest on już gotowy do podjęcia produkcji i instalacji na okrętach.

Indyjski system AIP (Air Independent Propulsion), służący do wytwarzania energii elektrycznej na okręcie podwodnym bez dostępu powietrza atmosferycznego, działa w oparciu o ogniwa paliwowe, które generują prąd elektryczny w procesie chemicznym poprzez syntezę tlenu i wodoru. Dzięki niemu jednostka nie musi wynurzać się lub wystawiać masztu powietrznego do ładowania baterii akumulatorów, a w konsekwencji ryzykować wykrycie przez wroga. Indie wykorzystały w swoim systemie ogniwa fosforanowe typu PAFC (Phosphoric Acid Fuel Cell), w których jako elektrolit wykorzystuje się kwas ortofosforowy (H3PO4). Zaletą PAFC jest wysoka sprawność, ok. 80%, zaś dla całego systemu jest oczywiście niższa. Temperatura pracy ogniw wynosi 150-200 C. Ciepło uzyskiwane za pomocą tego ogniwa wykorzystuje się w celach socjalnych na okręcie. System ma też ma generator wodoru, który jest wytwarzany jest w procesie reformingu oleju napędowego w czasie rejsu, w ilościach koniecznych do pracy ogniw (na żądanie).

Indie postanowiły wszcząć własny program AIP, ponieważ podobne systemy zagraniczne są drogie, zaś planowane zapotrzebowanie Bhāratīya Nau Senā na nie wysokie. System AIP w formie modułu dopasowanego do istniejących kadłubów (funkcjonalny blok) w pierwszej kolejności trafi na jednostki typu Kalvari (P75), będące indyjską wersją francuskiego eksportowego typu Scorpène. Ze względu na opóźnienia obu programów – budowy okrętów w stoczni Mazagon Dock Shipbuilders Limited (MDL) w Mumbaju oraz AIP – nie udało się zrealizować zamiaru umieszczenia go na prototypowym INS Kalvari (S 21), który wszedł do służby 14 grudnia 2017 r., pięć lat po terminie ustalonym pierwotną umową z Francuzami. Sześć takich jednostek powstaje dla Marynarki Wojennej Indii na podstawie kontraktu zawartego 6 października 2005 r. pomiędzy MDL a spółką Armaris. W linii są już trzy z nich, najnowsza - INS Karanj (S 23) – została odebrana w lutym tego roku. Potem miały je otrzymać jeszcze w czasie budowy dwa ostatnie Kalvari, jednak teraz zdecydowano, że moduł AIP będzie montowany na całej szóstce w trakcie planowych remontów dokowych, które będą się odbywały co siedem lat. Montaż modułu AIP spowoduje wzrost długości całkowitej jednostki o ok. 10 m w stosunku do obecnej 67,56 m.

Ponadto system AIP trafi na sześć planowanych do pozyskania okrętów drugiej serii, znanych jako typu P75I, których projekt będzie wyłoniony w przetargu. Będą też prowadzone prace nad systemem drugiej generacji, przeznaczonym do perspektywicznych jednostek typu P76.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc