Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Postępy programu Scorpène w Brazylii

13 sierpnia Marynarka Wojenna Brazylii poinformowała o postępach prób prototypowego okrętu podwodnego Riachuelo – pierwszego z czterech jednostek typu Scorpène zamówionych we Francji w 2009 roku. 

Na mocy umowy dotyczącej transferu technologii, wszystkie cztery jednostki przechodzą proces montażu ostatecznego w Brazylii – prototypowy Riachuelo został zwodowany 14 grudnia 2018 roku. Jak poinformowała Marynarka Wojenna tego kraju, okręt zakończył pierwszą fazę prób morskich, które objęły testy systemu napędowego i możliwości rejsów na powierzchni. W ciągu najbliższych miesięcy zaplanowano rozpoczęcie prób zanurzenia oraz operacji podwodnych. Ich pozytywne przejście pozwoli na wprowadzenie okrętu do służby operacyjnej, co jest spodziewane pod koniec bieżącego roku. 

Okręty podwodne typu Scorpène są budowane na mocy umowy licencyjnej w stoczni Itaguaí Industrial Naval Complex. Obecnie w powyższym zakładzie prowadzone są przygotowania do wodowania drugiej jednostki serii, S Humaitá, a także trwa budowa i montaż pozostałych dwóch jednostek (które mają być zwodowane w latach 2021-22).  

W Marynarce Wojennej Brazylii okręty podwodne typu Scorpène zastąpią jednostki typu Tupi (niemiecki Typ 209-1400) - pierwsze dwa zostały już wycofane ze służby operacyjnej i znajdują się w rezerwie. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Marynarka Wojenna Brazylii
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc