Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

HMS Queen Elizabeth w operacji „Achillean” z F-35 na pokładzie

Fot. Royal Navy

10 listopada bazę morską Royal Navy w Portsmouth w hrabstwie Hamspshire opuścił jej okręt flagowy, lotniskowiec HMS Queen Elizabeth, by wziąć udział w operacji „Achillean”.

HMS Queen Elizabeth (R08) będzie rdzeniem brytyjskiej grupy lotniskowcowej, której eskortę stanowią dwie fregaty rakietowe typu 23 (Duke), dwa niszczyciele rakietowe typu 45 (Daring, w tym HMS Diamond D 34) oraz atomowy okręt podwodny typu Astute. Zabezpieczenie logistyczne zapewniają z kolei dwa okręty, należące do Królewskiej Floty pomocniczej (Royal Fleet Auxiliary).

F-35 w zawisie nad lądowiskiem.

Fot. Royal Navy

Główną siłą uderzeniową brytyjskiego okrętu będą przydzielone do jego grupy lotniczej samoloty STOVL (Short Take Off and Vertical Landing) Lockheed Martin F-35B Lightning II z 617. dywizjonu RAF z bazy Marham w hrabstwie Norfolk. Na czas nowej kampanii z pokładu Queen Elizabeth operować będą także śmigłowce dwóch typów: Leonardo AW101 Merlin HM.2 z 820. i 845. dywizjonu lotnictwa morskiego (NAS, Naval Air Squadron) oraz maszyny Leonardo AW159 Wildcat HMA Mk2 z 815. i 825. NAS.

O ile samoloty na pokładzie okrętu wylądowały dopiero 12 listopada, gdy lotniskowiec znajdował się na wodach Morza Północnego (co związane jest z mniejszą odległością od macierzystego lotniska w porównaniu do Portsmouth), tak wiropłaty wylądowały na pokładzie już w dniu odcumowania lotniskowca. Po opuszczeniu swojego miejsca stałej dyslokacji Queen Elizabeth wzięła kurs na Morze Północne. Brytyjska grupa lotniskowcowa współpracować będzie ściśle z zespołem ekspedycyjnym Joint Expeditionary Force (JEF). Ten wielonarodowy zespół pod brytyjskim przewodnictwem składa się oddziałów pochodzących łącznie z 10 państw Europejskich (poza Wielką Brytanią są to: Dania, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Estonia, Litwa, Łotwa, Islandia i Holandia).

Śmigłowce na lądowisku.

Fot. Royal Navy

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Royal Navy, jednym z rejonów działania BGL mają być wody Morza Bałtyckiego. W operacji „Achillean” udział bierze także operujący obecnie na wodach Morza Śródziemnego brytyjski zespół szybkiego reagowania Littoral Response Group North (LRG North), którego okrętem flagowym jest desantowiec HMS Albion (L14).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc