Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Haubica samobieżna Hawkeye na Ukrainie

Firma AM General miała przekazać Ukrainie 105 mm haubicę samobieżną Hakweye. Faktycznym celem jest przeprowadzenie testów w warunkach bojowych i związane z tym korzyści marketingowe. Fot. AM General

23 czerwca amerykańskie media opublikowały informację o tym, że dyrektor programów zredukowanego odrzutu i wsparcia ogniowego firmy AM General Mike Evans ujawnił, że jego firma przekazała Ukrainie 105 mm haubicę samobieżną Hawkeye.

Evans powiedział, że system został przekazany Ukrainie w kwietniu tego roku. Szkolenie obsługi, przynajmniej wstępne, zajęło dwa tygodnie. W przyszłości Hawkeye ma trafić na front, gdzie zostanie poddany testom w warunkach bojowych. Nie ma oczywiście pewności, czy ich wynik przełoży się na zamówienia ze strony Sił Zbrojnych Ukrainy, ale z pewnością producent liczy na poprawę pozycji rynkowej swojego wyrobu po tym, jak weźmie on udział w działaniach wojennych (o ile będzie to udany debiut, niezakończony zniszczeniem frontowego „rodzynka” przed oddaniem pierwszego strzału). Wcześniej haubica samobieżna Hawkeye była testowana m.in. przez Gwardię Narodową Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Hawkeye (także MWS, Mobile Weapon System) to w istocie samobieżna odmiana lekkiej 105 mm haubicy M20, wykorzystującej technologię tzw. miękkiego odrzutu, co umożliwia jej montaż nawet na tak lekkich platformach jak HMMWV. Łoże haubicy osadzono na specjalnie zmodyfikowanym wielozadaniowym pojeździe terenowym M1152A1 HMMWV. Rozwinięcie działonu jest możliwe w dwie minuty.  Zasięg ognia przy wykorzystaniu standardowej 105 mm amunicji wynosi 11,5 km, a przy wykorzystywaniu pocisków z dodatkowym napędem rakietowym 15,1 km. Naprowadzanie działa możliwe jest w zakresie 180° w azymucie i w zakresie -5 do 72° w elewacji. W celu poprawy stabilizacji podczas strzału i redukcji odrzutu, który może uszkodzić stosunkowo delikatny nośnik, zastosowano cztery hydrauliczne podpory. Załoga jest czteroosobowa. Ma ona do dyspozycji cyfrowy system kierowania ogniem MG 9000, integrujący m.in. system nawigacji lądowej Northrop Grumman's LN-270, a także zapasowy celownik mechaniczny M137A2.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc