GRUPA WB, jako jedyny podmiot reprezentujący polski przemysł obronny, zaprezentowała swoje rozwiązania na wystawie w Wietnamie. Odwiedzający Vietnam Defence mogli zapoznać się z polskimi radiostacjami, bezzałogowcami i zdalnie sterowanymi systemami uzbrojenia. GRUPA WB pokazała także systemy ochrony granic i infrastruktury krytycznej oraz rozwiązania dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
W Hanoi na terenie portu lotniczego Gia Lâm na wystawie zorganizowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej Wietnamu, swoje rozwiązania prezentowało 174 wystawców z trzydziestu państw. GRUPA WB była jedynym podmiotem z Polski, który pojawił się na Vietnam Defence 2022. Wraz ze stoiskiem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej tworzyły polską strefę na targach w stolicy Wietnamu.
Wietnamskie ministerstwo obrony przyjęło obecnie strategię dywersyfikacji zakupów sprzętu i uzbrojenia, aby zachować zdolność jego działania, wsparcie i dostawy części zamiennych w zmieniającej się sytuacji geopolitycznej. Systemy łączności, bezzałogowe i ochrony granic i obiektów GRUPY WB budziły zainteresowanie odwiedzających przedstawicieli sił zbrojnych państw regionu i członków personelu placówek dyplomatycznych.
W Hanoi pokazano radiostację doręczną 3501 w najnowszej odmianie, radiostację osobistą R35010, także w wersji z wzmacniaczem pojazdowym, umożliwiającą tworzenie funkcjonalnej sieci łączności dla jednostek pancernych, zmechanizowanych lub zmotoryzowanych.
Uwagę przyciągał najbardziej zaawansowany model z portfolio gdyńskiej spółki RADMOR (wchodzącej w skład GRUPY WB) – radiostacja programowalna COMP@N. Urządzenie prezentowano w Hanoi w postaci doręcznej i przewoźnej, połączonej z wzmacniaczem pojazdowym.
Nad stoiskiem GRUPY WB zawieszony był wielozadaniowy system bezzałogowy FLYEYE. To jedyne rozwiązanie w swojej klasy, sprawdzone podczas wojny pełnoskalowej. System FLYEYE jest używany w warunkach bojowych od 2015 roku.
Na Vietnam Defence pokazywano opracowany i produkowany w gliwickiej spółce Flytronic (część GRUPY WB) bezzałogowiec w odmianie rozpoznawczej z modułem zadaniowym z głowicą obserwacyjną wyposażoną w kamerę dzienną i termowizyjną.
FLYEYE można także wyposażyć w moduł z głowicą z chłodzoną kamerą termowizyjną oraz z routerem i powiększonym akumulatorem, dzięki czemu system uzyskuje o ponad 30 procent dłuższy czas lotu. Latający przekaźnik oparty jest o wykorzystanie radiostacji PERAD. Wraz z doręcznymi urządzeniami tego typu tworzy system trudnowykrywalnej i trudnozakłócalnej komunikacji SILENT NETWORK.
Na Vietnam Defence GRUPA WB pokazała także amunicję krążącą WARMATE. To sprawdzony podczas wojny precyzyjny system uderzeniowy, który wielokrotnie dowiódł swojej skuteczności. WARMATE charakteryzuje wymienna głowica bojowa, co umożliwia na dostosowanie amunicji krążącej do niszczenia wybranych celów.
Elementem programu modernizacji żołnierza może być osobisty system dowodzenia i obserwacji U-GATE. Nie tylko rozszerza świadomość sytuacyjną użytkownika, dając mu dzięki rzeczywistości rozszerzonej wgląd w sytuację na polu walki, ale też umożliwia kierowanie amunicją krążącą, zdalnie sterowanymi systemami uzbrojenia lub głowicami obserwacyjnymi bezzałogowców.
Na stoisku GRUPY WB prezentowany był system ochrony granic i obiektów infrastruktury krytycznej AMSTA, opracowany przez warszawską spółkę MindMade. To zaawansowane rozwiązanie umożliwiające wykrywanie z dystansu kilkuset metrów osób, pojazdów, a nawet systemów bezzałogowych naruszających chronioną strefę.
System AMSTA działa w oparciu o sieć czujników sejsmicznych połączonych z zestawami innych sensorów, w tym kamer. Informacje o naruszeniu chronionej strefy granicznej lub otaczającej obiekt infrastruktury krytycznej są przekazywane do centrum dyspozytorskiego, patroli czy nawet bezzałogowców. Efektywne rozwiązanie jest wdrożone w ochronę granic zewnętrznych Unii Europejskiej.
GRUPA WB prezentowała w Hanoi nie tylko sprzęt dla obronności, ale też bezpieczeństwa drogowego. System SMARTEYE przeznaczony jest do automatycznego nadzoru ruchu drogowego i automatycznego generowania materiałów dowodowych. Wykorzystuje radar śledzący wykorzystujący z rozwiązaniami 3D i kamerę o wysokiej rozdzielczości.
GRUPA WB jest zatrudniającym 1,5 tys. inżynierów i konstruktorów polskim producentem zaawansowanych rozwiązań technicznych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.
Tekst i zdjęcia: Materiały prasowe Grupy WB.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Skoro są drony. To może WB opracowałoby system niekinetyczny antydronowy?