Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

GRUPA WB na Bold Quest 23

Fot. Grupa WB

Zakończyły się amerykańskie ćwiczenia Bold Quest 23, w których, na zaproszenie Wojsk Rakietowych i Artylerii, uczestniczyła delegacja GRUPY WB z systemem TOPAZ wyposażonym w interfejs ASCA. Przedstawiciele WB zebrali pochwały od organizatorów za elastyczność i sprawną realizację zadań. Ćwiczenia potwierdziły poprawność implementacji interfejsu ASCA w systemie TOPAZ.

Ćwiczenia Bold Quest 23 o kryptonimie „Island Marauder” odbywały się w bazie amerykańskiej Piechoty Morskiej Camp Pendelton od 25 sierpnia do 22 września 2023 roku. Polski system TOPAZ z interfejsem ASCA był wykorzystywany podczas ćwiczeń w ramach grupy JFS (Joint Fires Support).

W Bold Quest 23 w grupie JFS wzięło udział 19 państw, z czego czternaście jako uczestnicy (w tym Polska) oraz pięć jako obserwatorzy. Udział w ćwiczeniach związany jest z osiąganiem przez TOPAZ gotowości do współpracy z wykorzystaniem interfejsu ASCA.

Udział GRUPY WB w Bold Quest 23 był elementem umowy ramowej dotyczącej modyfikacji Zautomatyzowanego Zestawu Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ do nowego standardu Zautomatyzowanego Systemu Dowodzenia i Kierowania (ZSDiK) środkami rażenia w ramach połączonego wsparcia ogniowego TOPAZ (+).

W pierwszej kolejności terminale z zainstalowanym systemem TOPAZ przeszły sprawdzenia, a następnie zostały dopuszczone do połączenia z BQMN (Bold Quest Mission Network). To amerykańska sieć przeznaczona dla sojuszników przetwarzających informacje o klauzuli SECRET/Releasable.

W ramach ćwiczeń Bold Quest 23 przeprowadzono z użyciem systemu TOPAZ trzynaście wątków operacyjnych z systemami: norweskim ODIN, niemieckim ADLER III, francuskim ATLAS, szwedzkim THOR i angielskim FC BISA. TOPAZ, za pośrednictwem systemu ODIN i z wykorzystaniem interfejsu ASCA, wykonał zadanie ogniowe na wezwanie z pola walki z polskiego systemu Jaśmin.

Źródło: Grupa WB.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc