Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Fundusze na utrzymanie w linii śmigłowców 

Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej podpisał trzy umowy w sprawie realizacji usługi wsparcia eksploatacji śmigłowców produkcji WSK PZL Świdnik S.A.. Fot. Łukasz Pacholski

29 października Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej poinformował o podpisaniu trzech umów z należącymi do koncernu Leonardo zakładami WSK PZL Świdnik S.A. w sprawie realizacji usług wsparcia eksploatacji śmigłowców tego producenta w Wojsku Polskim.

Pierwsza z nich, o wartości 278 tys. PLN bez VAT, dotyczy naprawy głównej piasty wirnika nośnego do śmigłowców Mi-2 eksploatowanych w Wojsku Polskim. Pozostałe dwie, o łącznej wartości 2 mln PLN bez VAT, dotyczą dostaw technicznych środków materiałowych niezbędnych do wykorzystania w śmigłowcach świdnickiego producenta. W przypadku wszystkich zakupów, zamawiający użył procedury negocjacji z wybranym oferentem – ma to związek z faktem, że jedynie WSK PZL Świdnik S.A. jest właścicielem dokumentacji technicznej. Ponadto dysponuje niezbędnymi kompetencjami oraz doświadczeniem.

Jak wskazują przedstawiciele producenta, śmigłowce WSK PZL Świdnik S.A. stanowią około 60% parku sprzętowego Wojska Polskiego. W przypadku Mi-2, powyższa konstrukcja jest już wyeksploatowana i w ciągu lat zostanie ostatecznie wycofana z eksploatacji - według koncepcji sprzed lat, następcą dla nich miały być nowe wielozadaniowe wiropłaty zakupione w ramach programu Perkoz. Niestety wszystko na to wskazuje, że Perkoz stanie się jednak następcą dla W-3 Sokół, których proces wycofywania z eksploatacji ma rozpocząć się około 2030 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc