Zaloguj

Inspektorat Uzbrojenia wyjaśnia zamieszanie z programem Perkoz

Zgodnie z informacjami udzielonymi przez Inspektorat Uzbrojenia, dialog techniczny dotyczący śmigłowca wsparcia Perkoz został wstrzymany, natomiast faza analityczno-koncepcyjna trwa nadal. Fot. Łukasz Pacholski

8 kwietnia rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia, mjr Krzysztof Płatek, w odpowiedzi na pytania zadane przez Zespół Badań i Analiz Militarnych wyjaśnił kwestię dotyczącą zamieszania związanego z programem Perkoz, który zakłada zakup na potrzeby Sił Zbrojnych 32 śmigłowców wielozadaniowych.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem: W wyniku przeprowadzonych w resorcie obrony narodowej konsultacji podjęta została decyzja o wstrzymaniu prowadzonego przez Inspektorat Uzbrojenia dialogu technicznego dotyczącego wielozadaniowego śmigłowca wsparcia kr. Perkoz, natomiast faza analityczno-koncepcyjna, w ramach której był realizowany ww. dialog, nie została zakończona. W związku z faktem, że zadanie dotyczące pozyskania nowych wielozadaniowych śmigłowców wsparcia będzie realizowane zgodnie ze wskazanymi przez Siły Zbrojne RP terminami osiągnięcia poszczególnych zdolności operacyjnych, wstępne konsultacje rynkowe dla ww. zadania zostaną przeprowadzone w terminie poprzedzającym uruchomienie fazy realizacyjnej, co pozwoli na pozyskanie najbardziej aktualnych w danym przedziale czasowym informacji rynkowych.

Do dialogu technicznego dotyczącego programu Perkoz zgłosiło się ostatecznie trzynaście podmiotów. Wśród nich byli producenci śmigłowców ze Stanów Zjednoczonych, Europy oraz Indii. Zgodnie z deklaracjami Inspektorat Uzbrojenia poszukiwał danych niezbędnych do przygotowania postępowania przetargowego obejmującego zakup 32 wiropłatów nowego pokolenia. Ich głównymi zadaniami mają być wsparcie bojowe z możliwością prowadzenia zaawansowanego szkolenia lotniczego, dowodzenie oraz rozpoznanie i walka elektroniczna. Tego typu wymagania wskazują, że Perkoz ma być następcą dla Mil Mi-2 i WSK PZL-Świdnik W-3 Sokół/Anakonda.

Program Perkoz jest jednym z trzech projektów modernizacji floty śmigłowców wojskowych Wojska Polskiego. Inspektorat Uzbrojenia pracuje nad przygotowaniem przetargu dotyczącego zakupu wielozadaniowych śmigłowców pokładowych Kondor oraz bojowych Kruk.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 comments on “Inspektorat Uzbrojenia wyjaśnia zamieszanie z programem Perkoz”

  1. W Kruku i Perkozie te 32 sztuki to chory pomysł, ilości minimalne , a to ma wpływ na cenę, offset.
    Oczywiście powinny być produkowane w Mielcu, Świdniku,szturmowe ewentualnie w Łodzi.

  2. Tylko licencja na jeden model śmigłowca dla wojska i wszystkich służb. Tylko konieczna wymiana śmigłowców jak w przypadku Mi-2, a następnie z czasem pzl W-3.
    Gdyż lada moment wejdą do użytku nowej generacji wiropłaty i nasza wymiana spełznie na niczym. Trzeba zapewnić byt WZL w Bydgoszczy i Łodzi, więc optymalnie by było zakupić licencje np. od Bell Textron na śmigłowiec 407 ponieważ jest tani (cywilny ok.1 mln$) konstrukcja dojrzała i wszechstronna. Na nowsze konstrukcje czy masowo wykorzystywane z przez armie USA to raczej na tak głęboki transfer technologii mamy szans.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc