Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Inspektorat Uzbrojenia przygotowuje się do zakupu rakiet 70 mm

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął prace nad zakupem rakiet 70 mm, które są w ofercie spółki Mesko S.A. Fot. Łukasz Pacholski

21 grudnia Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zamiarze przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych w zakresie zakupu na potrzeby Wojska Polskiego niekierowanych lotniczych pocisków rakietowych kalibru 70 mm.

Zgodnie z opisem przedmiotu wstępnych konsultacji rynkowych mowa o uzyskaniu informacji w zakresie zakupu wyrzutni i niekierowanych pocisków rakietowych kalibru 70 mm, które mogłyby trafić do uzbrojenia śmigłowców Mi-24, Mi-8/17 oraz W-3 Sokół. Dodatkowo informacje mają zawierać dane związane z koniecznością (lub też nie) modyfikacji powyższych platform lotniczych. Poza tym Inspektorat Uzbrojenia planuje uzyskać informacje dotyczące wstępnych terminów pozyskania, kosztów (zakupu, eksploatacji oraz wycofania), ocenę możliwości spełnienia przez oferowany sprzęt wymagań Wojska Polskiego oraz identyfikację ryzyka w procesie pozyskania. Szczegółowe RFI (Zapytanie o informację) zostaną przesłane podmiotom, które przystąpią od wstępnych konsultacji rynkowych.

Potencjalni dostawcy mają czas na składanie deklaracji do 14 stycznia 2022 roku, a same konsultacje planuje się zrealizować do końca kwietnia 2022 roku.

W ciągu ostatnich lat prowadzono w Polsce prace nad opracowaniem wyrzutni pocisków kalibru 70 mm (ma ją w swojej ofercie należąca do PGZ S.A. spółka Mesko S.A.). Dodatkowo na mocy umowy offsetowej Mesko S.A. otrzymały technologie związane z produkcją niekierowanych rakiet 70 mm. Obecnie w Siłach Zbrojnych w pełni dostosowane do użycia zasobników z tego typu uzbrojeniem są m.in. wielozadaniowe śmigłowce PZL Świdnik W-3PL Głuszec (siedem sztuk). Tego typu zdolność jest także planowana dla Mi-24D/W, które mają zostać zmodernizowane.

W przyszłości tego typu uzbrojenie może trafić do jednostek przezbrajanych w nowe śmigłowce bojowe (Kruk), a także Zespołu Lotniczego JW GROM (w przypadku dostosowania S-70i Black Hawk).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Inspektorat Uzbrojenia przygotowuje się do zakupu rakiet 70 mm”

  1. Inspektorat rozbrojenia robi sobie jaja olbrzymiego kalibru. Wyrzutnie i pociski 70 mm są oferowane przez Mesko od 10 lat lub wecej, z zerowym zainteresowaniem biuromratów z monu.

  2. Oprócz tych rakiet trzeba koniecznie dofinansować i dokończyć rozwój rozwój krajowych ppk dla śmigłowców bojowych jak np. ppk Moskit o wydłużonym zasięgu a do rakiet niekierowanych 70 mm wypadałoby pozyskać i zintegrować moduły sterowania coś w stylu APKWS tylko bez wieloletnich analiz i biurokracji by znów nie marnować czasu.

  3. To rzeczywiście wygląda na kpinę i liczenie na galopującą sklerozę czytelników.
    Inspektorat Uzbrojenia ma zamiar przeprowadzić wstępne konsultacje dot. zakupu prostego uzbrojenia w momencie gdy wszyscy naokoło zbroją się na potęgę?!? Czy wyście do reszty zidiocieli, czy rzeczywiście jesteście już jawną, obcą agenturą, dbającą o rozbrojenie polskiej armii?!? Kiedy oszołomy, uzbroicie w końcu Mi24, w jakiekolwiek nowoczesne ppk?!? Podpowiadamy: może SPIKE?!?
    Wasz czas się kończy, zbliża się, wraz z narastającym zagrożeniem W, czas rozliczeń.
    A wogóle to WESOŁYCH ŚWIĄT życzę...

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc