Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Fincantieri zwodowała śmigłowcowiec desantowy dla Kataru

Fot. Fincantieri

24 stycznia w stoczni Fincantieri w Palermo odbyła się ceremonia wodowania śmigłowcowca Al Fulk, jednostki amfibijnej zamówionej przez Ministerstwo Obrony Państwa Katar.

Produkcję okrętu rozpoczęto od cięcia arkuszy blach, co nastąpiło 5 czerwca 2021 roku w stoczni grupy Fincantieri w Riva Trigoso. Kolejny etap budowy przeniesiono już do zakładu w Palermo, gdzie 17 maja 2022 roku położono stępkę jednostki.

Konstrukcja śmigłowcowca desantowego Al Fulk (L141) klasy LPD (Landing Platform Dock) bazuje na, zbudowanym przez Fincantieri dla Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, desantowcu Kalaat Béni Abbès.

Jednostka została zaprojektowana zgodnie z przepisami RINAMIL (zasady dotyczące klasyfikacji okrętów wojennych włoskiej instytucji klasyfikacyjnej RINA). Będzie ona bardzo elastyczna i zdolna do wykonywania różnego rodzaju zadań, od interwencji humanitarnych po wspieranie sił zbrojnych i operacji desantowych.

Fot. Fincantieri

Okręt ma 143 m długości, 21,5 m szerokości i będzie mógł zabrać około 550 osób. Jest wyposażony w dwie rampy podjazdowe oraz dok wewnętrzny, mogący pomieścić gotową do użycia jednostkę desantową LCM (Landing Craft Mechanized), która może być również umieszczona na pokładzie garażowym i wodowana za pomocą systemu dźwigowego. Okręt jest przystosowany do przyjmowania śmigłowców NH90.

Budowa śmigłowcowca Al Fulk jest częścią kontraktu zawartego pomiędzy Ministerstwem Obrony w Dosze a Fincantieri w czerwcu 2016 roku, a którego wartość sięga 4 mld EUR. Umowa w Katarem obejmuje dostawę: czterech korwet przeciwlotniczych typu Doha, śmigłowcowca desantowego i pary patrolowców (okrętów rakietowych) typu Musherib. Ponadto umowa dotyczy wsparcia logistycznego tych okrętów przez 10 lat, jak też szkolenia załóg.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc