Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Fincantieri - trzy kroki milowe w kontrakcie katarskim

Wytoczenie z hali okrętu rakietowego Sheraouh. Fot. Fincantieri

5 czerwca włoska spółka stoczniowa Fincantieri osiągnęła trzy kolejne punkty przełomowe w kontrakcie na dostawę okrętów dla Państwa Katar. To część kontraktu zawartego pomiędzy Ministerstwem Obrony w Dosze a Fincantieri w czerwcu 2016 roku, a którego wartość sięga 4 mld EUR.

Tego dnia w Muggiano koło La Spezii odbyło się wodowanie techniczne okrętu patrolowego (w praktyce - rakietowego) Sheraouh (Q 62), będącego drugą jednostką typu Musherib. Prototyp zwodowano 18 września 2020 roku. Jednostki te są silnie uzbrojone, m.in. w: 76,2 mm armatę automatyczną Leonardo Super Rapid, pionową wyrzutnię do ośmiu pocisków MBDA VL MICA, dwa stanowiska Leonardo MARLIN-WS z armatami kalibru 30 mm i cztery wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych MBDA Exocet MM40 Block 3. Jednostka ma 63 m długości, 9,2 m szerokość, rozwija prędkość ok. 30 węzłów i ma załogę złożoną z 38 ludzi.

Drugim wydarzeniem było otwarcie Centrum Szkoleniowego „Halul 1” w La Spezii. W ośrodku tym odbywają się i będą kontynuowane szkolenia przyszłych załóg okrętów, zamówionych w ramach miliardowej umowy z Fincantieri.

Ponadto nie mniej ważna uroczystość miała miejsce w Riva Trigoso. W tamtejszej stoczni rozpoczęto palenie blach do budowy największego z zamówionych okrętów. Chodzi o śmigłowcowiec desantowy klasy LPD (Landing Platform Dock) o konstrukcji bazującej na, zbudowanym przez Fincantieri dla Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, desantowcu Kalaat Béni Abbès.

Przypomnijmy, kontrakt w Katarem obejmuje dostawę: czterech korwet przeciwlotniczych typu Doha, śmigłowcowca desantowego i pary patrolowców (okrętów rakietowych) typu Musherib. Ponadto umowa dotyczy wsparcia logistycznego tych okrętów przez 10 lat, jak też szkolenia załóg.

Czerwcowy „potrójny postęp” programu nie jest bynajmniej pierwszym w toku jego realizacji. Jeszcze w tym roku, w lutym, Fincantieri zwodowała drugą z fregat wspomnianego typu i położyła stępką trzeciej. Prototypowa korweta Al Zubarah (F 101) rozpoczęła już próby na morzu i ma być przekazana zamawiającemu jeszcze w tym roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc