Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Filipińska fregata Jose Rizal w służbie

10 lipca w filipińskim mieście Subic odbyła się uroczystość wprowadzenia do służby w Marynarce Wojennej Filipin fregaty rakietowej BRP Jose Rizal – pierwszej z dwóch jednostek tego typu zamówionych w stoczni Hyundai Heavy Industries w Republice Korei.

Okręt został zamówiony w październiku 2016 roku, a uroczyste położenie stępki odbyło się w październiku 2018 roku. Wodowanie miało miejsce 23 maja 2019 roku, a formalne przekazanie jednostki 23 maja bieżącego roku. Według deklaracji, załoga osiągnęła gotowość operacyjną – 29 lipca opuści macierzystą bazę i popłynie na amerykańskie ćwiczenia morskie RIMPAC 2020, które odbywają się w sierpniu w rejonie Hawajów.

Para fregat rakietowych to pierwsze jednostki tej klasy (i do tego zbudowane od podstaw na zamówienie Marynarki Wojennej Filipin) w tym azjatyckim państwie. W ich konstrukcji zastosowano rozwiązania przygotowane dla południowokoreańskich fregat typu Incheon. Jose Rizal ma wyporność 2600 ton i 107,5 metrów długości. Uzbrojenie oraz systemy elektroniczne pochodzą od producentów południowokoreańskich oraz renomowanych poddostawców z Europy i Azji.

Dodatkowo program budowy fregat spowodował inne inwestycje, m.in. zakupiono dwa wyspecjalizowane śmigłowce pokładowe, które dostarczył koncern Leonardo (AW159 Wildcat).

(Łukasz Pacholski) Foto: Marynarka Wojenna Filipin
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc