Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

F-16 Gwardii Narodowej z radarami AN/APG-83

Pierwsza partia 72 radarów AN/APG-83 SABR została już zainstalowana na samolotach F-16C/D Fighting Falcon Gwardii Narodowej. Fot. USAF

10 czerwca korporacja Northrop Grumman poinformowała o zakończeniu, przez US Air Force, procesu montażu pierwszej partii stacji radiolokacyjnych AN/APG-83 SABR na wielozadaniowych samolotach bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon należących do jednostek Gwardii Narodowej.


W ramach pierwszej fazy programu zamontowano 72 radary SABR. Wyposażone w nie samoloty F-16C/D Fighting Falcon wykonują loty operacyjne na terenie Stanów Zjednoczonych z dziewięciu baz Gwardii Narodowej i są wpięte w system obrony powietrznej kraju – powyższe zadanie, realizowane na szeroką skalę po wydarzeniach z 11 września 2001 roku, jest jednym z priorytetów Gwardii Narodowej.

W ramach programu modernizacji samolotów F-16C/D Fighting Falcon eksploatowanych w Stanach Zjednoczonych korporacja Northrop Grumman ma dostarczyć do 372 stacje radiolokacyjne AN/APG-83 SABR. Dotychczas producent dostarczył ponad 250, część z nich trafiła do klientów eksportowych, którzy modernizują swoje F-16 (m.in. Republika Korei oraz Tajwan). Dodatkowo powyższe radary będą dostarczane wraz z fabrycznie nowymi samolotami tego typu (Block 70/72), które zostały dotychczas zamówione przez Bahrajn, Bułgarię, Słowację, Tajwan oraz Maroko.

Dostawy seryjnych stacji rozpoczęły się w 2020 roku. Dzięki temu piloci latający na zmodernizowanych maszynach dysponują większą świadomością sytuacyjną, w porównaniu do dotychczasowych stacji radiolokacyjnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc