Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Nowe radary F-16C/D Fighting Falcon operacyjne

US Air Force

15 października koncern Northrop Grumman poinformował, że stacje radiolokacyjne AN/APG-83 montowane na wielozadaniowych samolotach bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon należących do Gwardii Narodowej osiągnęły pełną gotowość operacyjną i pozwalają na ponowne wykorzystanie maszyn w misjach Air Policing nad obszarem kraju. 

Nowe stacje radiolokacyjne są systematycznie dostarczane do amerykańskiego lotnictwa, które sukcesywnie montuje je na samolotach należących do Gwardii Narodowej oraz jednostek liniowych US Air Force. Obecnie producent realizuje umowę na dostawę do 372 AN/APG-83, które mają być dostarczone do maja 2027 roku. Łącznie produkcja (tylko na potrzeby Gwardii Narodowej) może objąć blisko 500 urządzeń. We wrześniu rozpoczęto montaż radarów na samolotach F-16C/D należących do Gwardii Narodowej stanu Południowa Dakota (jest to czwarta baza, która otrzyma zmodyfikowane maszyny). 

Nowe radary pozwalają na zwiększenie świadomości sytuacyjnej pilotów zapewniając wykrycie celów na większym dystansie, śledzeniu większej liczby obiektów. 

Poza produkcją radarów na potrzeby Departamentu Obrony, Northrop Grumman realizuje dostawy eksportowe – dotychczas AN/APG-83 wybrały dla modernizowanych F-16 takie państwa jak Republika Korei oraz Tajwan. Poza tym są montowane na fabrycznie nowych Block 70/72, które trafią do coraz większej liczby odbiorców. 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc