Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Euronaval Online 2020: VL MICA nowej generacji

MBDA

Zachodnioeuropejski koncern MBDA zajmujący się techniką rakietową wprowadza na rynek nową wersję sprawdzonego systemu obrony powietrznej bliskiego zasięgu VL MICA (Missile d’interception, de combat et d’autodéfense, pol. pocisk do przechwytywania, walki i samoobrony).

Pocisk VL MICA NG (New Generation, pol. nowa generacja) mający całkowicie nową konstrukcję, zachował wymiary zewnętrzne i ogólną koncepcję poprzednika VL MICA, dzięki czemu uzyskano kompatybilność wsteczną w stosunku do istniejących wyrzutni okrętowych i lądowych. Ponadto wykorzystywane obecnie łącza danych i ich systemy antenowe także zachowały zgodność z nową amunicją i po prostej aktualizacji oprogramowania mogą współpracować z pociskami VL MICA NG.
Nowe pociski kierowane VL MICA NG, podobnie jak poprzednicy, występują w dwóch odmianach: z głowicą z aktywną anteną ze skanowaniem elektronicznym AESA i z detektorem matrycowym pracującym w podczerwieni FPA IIR (Focal Plane Array). Nowsze rozwiązania techniczne zastosowane w układach naprowadzania obu rodzajów oznaczają mniejszą liczbę podzespołów, jak też niższą ich masę, co z kolei pozwala na zwiększenie zapasu paliwa. To, wraz z nowym dwupulsowym rakietowym silnikiem marszowym, zapewni zasięg przechwycenia celu do 40 km, jak też dodatkową energię pocisku w terminalnej fazie lotu, poprawiając jego manewrowość i zdolność do niszczenia obiektów z dużej odległości.

Porównanie pocisków VL MICA i VL MICA NG. Fot. MBDA

Zaimplementowane w konstrukcji VL MICA NG nowości zwiększą możliwości radzenia sobie z celami takimi jak bezzałogowe aparaty latające, czy małe samoloty, a także przyszłymi zagrożeniami, cechującymi się coraz mniejszymi obserwowalnymi sygnaturami w podczerwieni i pasmach radiolokacyjnych. Jak już wspomniano, będzie też w stanie przechwytywać na większych odległościach „konwencjonalne” cele (samoloty, śmigłowce, pociski manewrujące i pociski przeciwokrętowe).
Oprócz tego koszty przechowywani zostaną znacznie obniżone dzięki wewnętrznym czujnikom, które będą monitorować stan amunicji przez cały cykl jej życia.
System VL MICA NG jest rozwijany od 2018 r., początkowo głównie z myślą o wielozadaniowych samolotach bojowych Dassault Rafale. Obecnie siły zbrojne 15 państw eksploatują systemy VL MICA w wersjach lądowych i morskich. Produkcja seryjna VL MICA NG ma ruszyć w 2026 r.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc