Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dwie firmy z walce o kontrakt na nowe zasobniki rozpoznawcze

Obecnie polskie Jastrzębie wykorzystują do zadań rozpoznawczych zasobniki DB-110 oraz Sniper. Fot. Lockheed Martin

16 lutego rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia major Krzysztof Płatek, w odpowiedzi na pytania zadane przez redakcję Zespołu Badań i Analiz Militarnych, poinformował, że w postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu nowych zasobników rozpoznawczych przeznaczonych do wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb zgłosiło się dwóch oferentów.

Powyższa lista obejmuje firmy Elta Systems Ltd. z Izraela oraz amerykańską Goodrich Corporation. Nie jest to żadne zaskoczenie, gdyż od samego początku postępowania przetargowego, które ogłoszono 6 października, można było założyć, że lista oferentów będzie obejmować podmioty właśnie z tych państw.

Zgodnie z opublikowanymi informacjami wiadomo, że Ministerstwo Obrony Narodowej jest zainteresowane zakupem trzech zasobników rozpoznania powietrznego wyposażonych w radar typu SAR wraz z integracją z nosicielami. Dodatkowo pakiet ma objąć naziemne stacje przeznaczone do planowania misji i zaprogramowania zasobników, stacje analizy i transmisji danych, bazę danych pozwalającą na archiwizowanie i wyszukiwanie zobrazowań, raportów, sprzęt diagnostyczny i serwisowy. Dostawca ma dostarczyć dodatkowe wyposażenie, narzędzia i aparaturę kontrolo-pomiarową pozwalającą na eksploatację systemu z samolotami F-16 Jastrząb.

Obecnie polskie F-16C/D Jastrząb do zadań rozpoznawczych wykorzystują zasobniki Goodrich DB-110 oraz optoelektroniczne zasobniki obserwacyjno-celownicze Sniper. Zakup nowych urządzeń rozpoznawczych może mieć związek z dotychczasowymi doświadczeniami eksploatacyjnymi, które obejmują loty wzdłuż granic wschodnich, a także udział w misji na Bliskim Wschodzie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Dwie firmy z walce o kontrakt na nowe zasobniki rozpoznawcze”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc