Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Wstępna gotowość zasobników Talios

Głowica zasobnika Talios. Fot. Siły Powietrzne Francji

29 października Siły Powietrzne Francji poinformowały o osiągnieciu wstępnej gotowości operacyjnej zasobników Thales Talios, które zostały zintegrowane z wielozadaniowymi samolotami bojowymi Dassault Rafale F3-R.

Nowy element wyposażenia dodatkowego samolotów został zaprojektowany i produkowany przez Thales na zamówienie Ministerstwa Sił Zbrojnych tego kraju. Jest ewolucyjnym rozwinięciem dotychczas używanego zasobnika Damocles (na samolotach Mirage 2000D oraz Rafale) – w ciągu najbliższych lat Talios ma trafić na wyposażenie wszystkich eskadr francuskiego lotnictwa wojskowego, które eksploatują Rafale F3-R. W najbliższej przyszłości można spodziewać się wykorzystania zasobników w działaniach bojowych na obszarze Bliskiego Wschodu oraz w Afryce. Pierwsze seryjne Taliosy zostały dostarczone do jednostek na początku miesiąca.

System wykorzystuje sensory obserwacyjne nowej generacji, które umożliwiają uzyskanie obrazu o wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo nowe elementy pozwalają na wykonywanie zadań z dużo większej odległości od celu, co zwiększa bezpieczeństwo samolotu i załóg. Podobnie jak w przypadku innych zasobników tej klasy Talios może być stosowany zarówno jako sensor do wskazywania celów dla uzbrojenia precyzyjnego przenoszonego przez wielozadaniowe samoloty bojowe, także jako element systemu rozpoznawczego.

Program budowy i rozwoju zasobnika Talios został zapoczątkowany w 2013 roku. Próby lotnicze zapoczątkowano w 2016 roku, a w 2018 roku agencja DGA zamówiła pierwszą partię 20 sztuk. Docelowe zapotrzebowanie ma wynosić 50 sztuk, ich dostawy mają zostać zrealizowane do 2022 roku. Zasobniki są oferowane na eksport, jednak dotychczas nie pojawiły się informacje aby któryś z klientów samolotów Dassault Rafale zdecydował się na ich zakup (Katar zamówił integrację z amerykańskimi Lockheed Martin Sniper).

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc