Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Integracja zasobników AN/ASQ-236 z myśliwcami F-16 USAF

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) przystosowały ponad 200 samolotów myśliwskich F-16C należących do gwardii narodowej (ANG) oraz rezerwy USAF (AFRC) do przenoszenia zasobników radiolokacyjnych typu AN/ASQ-236. Dołączyły w ten sposób do samolotów myśliwsko-bombowych F-15E, które jako pierwsze przystosowano do przenoszenia zasobników tego typu.

Opracowany przez firmę Northrop Grumman zasobnik AN/ASQ-236 Dragon’s Eye wszedł do ograniczonego użytku w 2009 r. Siły powietrzne rozpoczęły wówczas serię testów zasobnika, w których brały udział F-15E i F-16C, samoloty bombowe B-52H oraz wsparcia artyleryjskiego AC-130.

Zasobnik AN/ASQ-236 jest wyposażony w radar z matrycą skanowania fazowego (AESA) pracujący w paśmie mikrofalowym Ku. Zapewnia on wykrywanie, wskazywanie oraz śledzenia statycznych i ruchomych celów powierzchniowych w każdych warunkach atmosferycznych. Dzięki syntetycznej aperturze o wysokiej rozdzielczości (SAR), radiolokator pozwala na generowanie dokładnych obrazów oraz mapowanie powierzchni ziemi. Umiejscowiona w dziobowej części zasobnika matryca AESA obraca się osiowo, dzięki czemu AN/ASQ-236 może pełnić rolę radaru obserwacji bocznej (SLAR). Zasobnik AN/ASQ-236 pozwala na relatywnie tanie i proste zwiększenie możliwości myśliwców w zakresie wykrywania, śledzenia i niszczenia celów powierzchniowych. Dotyczy to samolotów wyposażonych wciąż w starsze radiolokatory pokładowe z mechanicznie sterowanymi antenami talerzowymi, jak również tych wyposażonych w radary typu AESA.

USAF posiadają 218 samolotów myśliwsko-bombowych F-15E. W 2014 r. rozpoczął się program wyposażania F-15E w nowe radary AESA typu Raytheon AN/APG-82(V)1. Zastępują one radiolokatory z anteną talerzową Raytheon AN/APG-70. Dywizjony gwardii narodowej oraz rezerwy posiadają około 350 myśliwców F-16C. Większość z nich stanowią starsze modele Block 30/32 oraz Block 40/42. Trwa obecnie program wyposażania 72 F-16C w nowe radary pokładowe AESA typu Northrop Grumman AN/APG-83 SABR, które zastępują radary z anteną talerzową AN/APG-68. Przystosowanie F-16C gwardii narodowej do przenoszenia zasobników AN/ASQ-236 zwiększa ich możliwości bojowe, które dopełnione zostaną dzięki instalacji nowych radarów AESA.

(Paweł Henski) Foto: USAF
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc