Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Deutsche Marine ma nowy holownik morski

Nowy holownik niemieckiej floty pochodzi z drugiej ręki, z rynku cywilnego. Fot. Bundeswehr/Marcel Kröncke

23 sierpnia w Porcie Wojennym w Kilonii, holownik Rügen, który do niedawna nosił nazwę Rota Endurance, został oddany do eksploatacji w Marynarce Wojennej Republiki Federalnej Niemiec.

Jest to jednostka zakupiona na rynku wtórnym od cywilnego właściciela prywatnego. Pozyskiwanie sprzętu w ten sposób jest obecnie dość powszechnie stosowane w europejskich krajach NATO i nie tylko. Pozwala na szybkie wzmocnienie sił zbrojnych, dzięki rezygnacji z długotrwałych procedur i produkcji od podstaw, jak też ograniczenie wydatków.

Rügen, eks-Rota Endurance, to pierwszy z pary holowników zakupionych dla Bundeswehry na rynku wtórnym. Jednostki te zastąpią ponad 50-letnie holowniki typu Wangerooge (Klasse 722), których remonty zostały wykluczone ze względów ekonomicznych. Zanim nowy holownik oceaniczny zostanie udostępniony Deutsche Marine, przeprowadzone zostaną zaplanowane prace konserwacyjne. W Kilonii odbędzie się ostateczna inspekcja i odprawa nowej załogi. Ostatni etap prac obejmuje niezbędne dostosowania wojskowe w nowym Arsenale Marynarki w Rostocku. Po zakończeniu tych działań holownik wyruszy w drogę do swojego nowego portu macierzystego w Wilhelmshaven pod nową nazwą Rügen.

Rügen to holownik pełnomorski, który optymalnie spełnia wymagania współczesnego przemysłu morskiego. Jest wyposażony w urządzenia holownicze i w stanie holować jednostki o wyporności do 21 000 ton pod pełnym obciążeniem na obszarze morskim A3 do bezpiecznego portu. Obszar morski A3 odnosi się do akwenów, które leżą poza wodami przybrzeżnymi, na przykład Oceanu Atlantyckiego. Rügen będzie wyposażony w motorową łódź roboczą i będzie mógł zabrać na pokład dodatkowy personel.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc