Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Drugi holownik morski zakupiony dla Deutsche Marine

Fot. Dodenhoff/Bundeswehr

BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr, pol. Federalny Urząd ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Sił Zbrojnych) udzielił zamówienia na drugi holownik morski z „second-handu”.

Podobnie jak zakupiony w minionym roku holownik Rügen, tak i przyszły Borkum zostanie pozyskany jako używany na rynku cywilnym. Zamawiając te dwie jednostki jako rozwiązanie tymczasowe na co najmniej sześć lat, Bundeswehra zamyka lukę sprzętową do czasu pojawienia się potencjalnego następcy zamówionego od podstaw u producenta. W przypadku „nowego” holownika wybór padł na Britoil Guardian, między innymi ze względu na jego zaledwie dwuletni okres eksploatacji. Cena zakupu mieści się w niskim dwucyfrowym przedziale milionów euro.

Przejęcie przyszłego Borkum w Kilonii planowane jest na wrzesień, a oddanie do użytku w październiku tego roku. Latem 2025 roku zaplanowano krótki okres adaptacyjny, podczas którego zostaną przeprowadzone konwersje wymagane przez Deutsche Marine, takie jak instalacja militarnych urządzeń łączności i nawigacji. Aby nie tracić czasu, do tego czasu Borkum będzie dostępny dla Niemieckiej Marynarki Wojennej w celu szkolenia własnej załogi. Do tej pory Britoil Guardian pływał pod banderą Singapuru (IMO 9797280) w firmie Britoil Offshore Services Pte Ltd. Ma 70 m długości, 17 m szerokości i zanurzenie 5,5 m, prędkość 13,5 węzła i uciąg na palu 100 ton.

„Nowa” para zastąpi ponad 50-letnie holowniki pełnomorskie Wangerooge (A 1451) i Spiekeroog (A 1452) należące do Klasse 722 oraz Fehmarn (A 1458) jednostkę Klasse 720, których naprawa została wykluczona ze względów ekonomicznych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc