Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Detektory długofalowe – wspólny projekt WAT i VIGO Photonics

Fot. archiwum płk. Piotra Martyniuka

Wojskowa Akademia Techniczna i firma VIGO Photonics otrzymały dofinansowanie na realizację projektu badawczego „Detektory długofalowe wspomagane antenami dielektrycznymi” w X polsko-tajwańskim konkursie na dwustronne projekty badawcze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Celem wspólnego projektu WAT i VIGO Photonics  jest opracowanie i zademonstrowanie nowego przyrządu detekcyjnego, pracującego w warunkach wysokotemperaturowych (HOT - high operating temperature, 230 K w pierwszym etapie i 300 K w końcowej fazie projektu) i w zakresie długofalowym do 10.6 mikrometra o parametrach detekcyjnych przewyższających dostępne obecnie na rynku detektory z HgCdTe. Projekt obejmie badania przemysłowe i rozwojowe.

Jak wyjaśnia płk prof. dr hab. inż. Piotr Martyniuk, kierujący pracami w WAT, proponowany przyrząd pozwoli uzyskać wyższe wykrywalności dzięki ograniczeniu objętości detektora, a co się z tym wiąże, ograniczeniu poziomu szumów i zwiększeniu sprzężenia optycznego poprzez zastosowanie anteny dielektrycznej. - Struktura detektora zostanie osadzona na bazie supersieci-II rodzaju InAs/InAsSb. Dodatkowo chcemy zastosować zintegrowaną z detektorem antenę dielektryczną, która pozwoli zwiększyć wydajność kwantową 2.5× dla długości fali 10.6 mikrometra, co z kolei umożliwi uzyskanie wykrywalności na poziomie > 4e7 Jonsa dla T => 300 K. Wartość ta jest wyższa niż osiągi detektorów PVM oferowanych przez firmę VIGO Photonics – mówi płk prof. Piotr Martyniuk, kierownik Zakładu Fizyki Ciała Stałego w Instytucie Fizyki Technicznej Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT.

Kwota dofinansowania projektu to 1 382 257.04 zł. Badania będą realizowane w konsorcjum międzynarodowym z Graduate Institute of Photonics and Optoelectronics, National Taiwan University (NTU), Taipei, Taiwan i Semiconductor Research Institute (TSRI), National Applied Research Laboratories (NARLabs), Hsinchu, Taiwan.

W ramach projektu istnieje możliwość przygotowania pracy doktorskiej pt. „Długofalowe detektory promieniowania podczerwonego z antenami dielektrycznymi”. Lista z proponowanymi tematami badawczymi znajduje się na stronie Szkoły Doktorskiej WAT.

X konkurs polsko-tajwański NCBR adresowany był do organizacji badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw z Polski i Tajwanu. Konsorcja złożone z partnerów polskich i tajwańskich miały możliwość uzyskania dofinansowania na aplikacyjne projekty badawcze trwające maksymalnie trzy lata. Projekty mogły obejmować badania w obszarach, m. in., efektywności energetycznej, inżynierii materiałowej, inteligentnego transportu, cyberbezpieczeństwa i badań kosmicznych.

Autor: Ewa Jankiewicz rzecznik prasowy WAT

Źródło: materiały prasowe WAT

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc