Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

DCNS zmodernizuje fregaty typu La Fayette

2 maja francuski urząd zamówień wojskowych DGA poinformował o podpisaniu kontraktu z koncernem stoczniowym DCNS w sprawie modernizacji trzech z pięciu fregat typu La Fayette.

Celem prac jest utrzymanie w linii piętnastu fregat do czasu wdrożenia do służby jednostek FTI, które mają stanowić bezpośrednich następców. Modernizacja ma rozpocząć się 2020 roku, pierwszy z okrętów ma powrócić do linii w 2021 roku.

W ranach prac przewiduje się renowację platformy oraz systemów bojowych. Ma ona objąć strukturę, systemy elektroniczne, napęd, układ energetyczny. System kierowania ogniem zostanie unowocześniony do wersji zastosowanej na pokładzie lotniskowca Charles de Gaulle. Zmianom ulegnie uzbrojenie, zdemontowany zostanie bowiem zestaw Crotale, a jego miejsce zajmą dwie wyrzutnie Sadral przeznaczone dla lekkich pocisków Mistral. Dodatkowo, w końcu, zainstalowane zostanie wyposażenie i uzbrojenie przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych.

Fregaty typu La Fayette znane są jako Frégate Légère Furtive weszły do służby w szeregach Marine Nationale w latach 1996-2001. Od samego początku charakteryzowały się rewolucyjną architekturą ograniczającą skuteczną powierzchnię odbicia radiolokacyjnego. Na bazie bazowego projektu Francuzi opracowali warianty eksportowe, które sprzedano do Arabii Saudyjskiej, Tajwanu oraz Singapuru.

(ŁP) Foto: US Navy

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc