Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dania kupuje sonary holowane do „nowych” fregat

Fregata Absalon ze śmigłowcem ZOP SH-60R Seahawk na lądowisku. Na burcie jeszcze stare oznaczenie. Fot. Tomasz Grotnik

Agencja ds. Materiałów i Zamówień duńskiego Ministerstwa Obrony ogłosiła przetarg na zakup sonarów holowanych do „nowych” fregat zwalczania okrętów podwodnych Absalon i Esbern Snare. Od 19 października tego roku tak są właśnie klasyfikowane te piętnastoletnie jednostki, określane wcześniej jako „elastyczne okręty wsparcia”.

Konieczność doposażenia pary fregat w sonary holowane niskiej częstotliwości do poszukiwania okrętów podwodnych, to wynik planu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Danii z 2019 r. Przetarg ogłoszony przez Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) pozwoli pozyskać wspomniane systemy wraz z towarzyszącym wyposażeniem elektronicznym, zaś ich pełna integracja mechaniczna z okrętami i elektroniczna z ich systemami zarządzania walką, a po tym testy oraz certyfikacja fregat, potrwają do 2026 r. Szkolenie załóg będzie prowadzone wcześniej na symulatorze.

Obie fregaty są od początku służby wyposażone w aktywno-pasywne stacje hydrolokacyjne Atlas Elektronik ASO 94, pracujące na średnich częstotliwościach, z antenami kadłubowymi umieszczonymi w gruszkach dziobowych. Jednak zasięg działania i zdolność wykrywania okrętów podwodnych z ich użyciem są ograniczone. Instalacja niskoczęstotliwościowych sonarów holowanych o zmiennej głębokości pracy poprawi ten stan rzeczy. Ponadto okręty już współdziałają ze śmigłowcami ZOP Sikorsky MH-60R Seahawk. Będą one wyposażone w sonar zanurzalny, boje sonarowe i ich wyrzutnie oraz torpedy lekkie przeciw okrętom podwodnym, które pozyskano w Stanach Zjednoczonych na mocy umowy Foreign Military Sales z 28 lutego tego roku. Ich dostawy i integrację ze śmigłowcami przewidziano w latach 2023-2026.

Natomiast do zwalczania okrętów podwodnych fregaty wyposażono w dwie zdwojone wyrzutnie Mk 32 Mod 14 do wystrzeliwania 324 mm torped EuroTorp MU90 Impact.

Do zwalczania okrętów podwodnych fregaty typu Absalon - oprócz śmigłowców - mają wyrzutnie torped MU90. Fot. Tomasz Grotnik

Zmiana klasyfikacji pary Absalon i Esbern Snare wynikała nie tylko ze zwiększenia zdolności ich potencjału ZOP. Wprowadzała też pewne zamieszanie wśród sojuszników z NATO. „Elastyczne okręty wsparcia” (duń. fleksibelt støtteskib) kojarzyły się z okrętami pomocniczymi, zaopatrzeniowcami. Tymczasem para ta, to w istocie w pełni uzbrojone fregaty, w konstrukcji których przewidziano dodatkowo rekonfigurowalny pokład ładunkowy z dużymi wrotami w pawęży. To właśnie na nim zostanie ustawiona instalacja sonaru, który będzie wodowany i wybierany przez mniejsze wrota po prawej burcie. Wraz ze zmianą klasyfikacji stare numery burtowe L16 i L17 przemalowano na „fregatowe” F341 i F342.

Do tej pory duńska marynarka wojenna używała tylko jednego typu sonarów holowanych. Były to urządzenia średniej częstotliwości Thomson Sintra TSM 2640 Salmon, dziś już przestarzałe. Fot. Tomasz Grotnik

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Dania kupuje sonary holowane do „nowych” fregat”

  1. Wielu ludziom w Polsce bardzo podobają się duńskie fregaty i te i te bardziej bojowe też, ja powitam z zadowoleniem jakiekolwiek byle miały by realny potencjał bojowy i powstały przy maksymalnym udziale naszych stoczni

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc