Zaloguj

Absalony stały się fregatami

Lars Dalgaard

16 października Ministerstwo Obrony Danii poinformowało o formalnym przeklasyfikowaniu pary okrętów wsparcia logistycznego typu Absalon w fregaty zwalczania okrętów podwodnych. Pierwsze dowody tego kroku pojawiły się w mediach społecznościowych na początku października. 

Para okrętów - Absalon oraz Esbern Snare - otrzymały nowe oznaczenia taktyczne (F341 oraz F342). Powodem tego kroku są czynniki geopolityczne, przede wszystkim rosnące zaangażowanie rosyjskich sił morskich na wodach będących w zainteresowaniu NATO. Dodatkowo przeklasyfikowanie ograniczy zamieszanie z okrętami, które pomimo “pomocniczego” oznaczenia “okrętu wsparcia logistycznego” były mylone z fregatami.  

W ostatnich latach rząd Danii zdecydował się na zainwestowanie dodatkowych środków finansowych w rozbudowę możliwości walki z okrętami podwodnymi. Wśród nich należy wymienić stacje hydrolokacyjne AN/AQS-22 ALFS przeznaczone dla wielozadaniowych śmigłowców pokładowych Lockheed Martin MH-60R Seahawk. Dodatkowo zaplanowano także zakup stacji hydrolokacyjnych dla Absalonów. 

Przypomnijmy para okrętów typu Absalon została zbudowana dla Marynarki Wojennej Danii w latach 2003-2005. Stanowiły pierwszy etap modernizacji i przebudowy sił morskich tego kraju, który przyczynił się do przejścia Duńczyków z działań na wodach lokalnych na oceany. W kolejnych latach, bazując na rozwiązaniach technicznych Absalonów zbudowano także trzy wielozadaniowe fregaty typu Iver Huitfeldt. 

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc