Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Absalony stały się fregatami

Lars Dalgaard

16 października Ministerstwo Obrony Danii poinformowało o formalnym przeklasyfikowaniu pary okrętów wsparcia logistycznego typu Absalon w fregaty zwalczania okrętów podwodnych. Pierwsze dowody tego kroku pojawiły się w mediach społecznościowych na początku października. 

Para okrętów - Absalon oraz Esbern Snare - otrzymały nowe oznaczenia taktyczne (F341 oraz F342). Powodem tego kroku są czynniki geopolityczne, przede wszystkim rosnące zaangażowanie rosyjskich sił morskich na wodach będących w zainteresowaniu NATO. Dodatkowo przeklasyfikowanie ograniczy zamieszanie z okrętami, które pomimo “pomocniczego” oznaczenia “okrętu wsparcia logistycznego” były mylone z fregatami.  

W ostatnich latach rząd Danii zdecydował się na zainwestowanie dodatkowych środków finansowych w rozbudowę możliwości walki z okrętami podwodnymi. Wśród nich należy wymienić stacje hydrolokacyjne AN/AQS-22 ALFS przeznaczone dla wielozadaniowych śmigłowców pokładowych Lockheed Martin MH-60R Seahawk. Dodatkowo zaplanowano także zakup stacji hydrolokacyjnych dla Absalonów. 

Przypomnijmy para okrętów typu Absalon została zbudowana dla Marynarki Wojennej Danii w latach 2003-2005. Stanowiły pierwszy etap modernizacji i przebudowy sił morskich tego kraju, który przyczynił się do przejścia Duńczyków z działań na wodach lokalnych na oceany. W kolejnych latach, bazując na rozwiązaniach technicznych Absalonów zbudowano także trzy wielozadaniowe fregaty typu Iver Huitfeldt. 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc