Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Czesi stawiają na C-390 Millennium

Fot. Embraer

16 października koncern Embraer poinformował, że Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej rozstrzygnęło postępowanie w sprawie wyboru dostawcy średnich samolotów transportowych.

Ostatecznie wybór padł na C-390 Millennium. Decyzja oznacza też początek negocjacji z producentem. Nieoficjalnie, w pokonanym polu znalazł się koncern Airbus, który oferował Czechom A400M Atlas. Praga planuje zakup dwóch maszyn, które będą stanowić element wojskowego lotnictwa transportowego, obecnie opartego na lekkich Airbus C-295. Co ciekawe, jednym z zadań stawianych przed nowymi maszynami ma być funkcja uzupełniania paliwa w powietrzu – będzie to trudne, gdyż Czesi wybrali samoloty Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Republika Czeska była uważana za przyszłościowego klienta na samoloty C-390 Millennium od dłuższego czasu. Należy bowiem pamiętać, że władze czeskie kilka lat temu podpisały list intencyjny w tej sprawie, co zaowocowało dołączeniem firmy Aero Vodochody do programu jako dostawcy komponentów do wszystkich produkowanych C-390 Millennium na świecie.

Obecnie koncern Embraer realizuje trzy kontrakty produkcyjne zawarte z Brazylią, Portugalią oraz Węgrami. Dodatkowo C-390 Millennium został wybrany jako następca dla samolotów C-130 Hercules w Królestwie Niderlandów oraz Austrii – w obu przypadkach kontrakty mają zostać podpisane w przyszłym roku. Poza Republiką Czeską działania marketingowe, tylko w Europie, są prowadzone m.in. w Szwecji, Chorwacji oraz Grecji. Nie można wykluczyć, że w przyszłości celem będzie także Polska.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc