Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Co dalej z 42. Bazą Lotnictwa Szkolnego?

31 sierpnia na stronach Sejmu upubliczniono interpelację posła Konrada Frysztaka w sprawie przyszłości 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, która (według nieoficjalnych informacji Pana Posła) może zostać poddana likwidacji. 

W interpelacji, skierowanej do Ministerstwa Obrony Narodowej, Pan Poseł wskazuje - Jednak od kilku tygodni dochodzą do mnie informacje, że Ministerstwo Obrony Narodowej ma inne plany co do przyszłości 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Przekazywane mi wiadomości są tym bardziej niepokojące, bowiem mają wiązać się z dalszym przebazowaniem sprzętu oraz żołnierzy jednostki z Sadkowa do Dęblina oraz Mińska Mazowieckiego oraz całkowitą likwidacją 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Informacje te mogą również potwierdzać liczne transporty wojskowe z terenu jednostki oraz przenosiny na szeroką skalę żołnierzy z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu do innych jednostek w kraju. 

Przypomnijmy, obecnie na terenie lotniska w Radomiu prowadzone są prace budowlane związane z budową międzynarodowego portu lotniczego Warszawa-Radom im. Bohaterów radomskiego czerwca 1976 roku. Przygotowana infrastruktura ma pozwalać na przyjęcie 3 mln pasażerów (z możliwością rozbudowy potencjału do 9 mln pasażerów). Pierwsze loty zaplanowano w 2022 roku.  

Obecnie część sprzętu i personelu 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego przeniesiono do 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Zgodnie z deklaracjami kierownictwa resortu obrony, po zakończeniu inwestycji żołnierze wraz ze sprzętem mają wrócić do Radomia. Wśród głównych zadań jest szkolenie pilotów na turbośmigłowych samolotach szkolno-treningowych PZL-130 Orlik. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc