Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Chińczycy zwiększają liczbę satelitów rozpoznawczych

Chiny sukcesywnie rozbudowują własną konstelację satelitów rozpoznawczych. W maju dołączyły do niej trzy kolejne urządzenia. Fot. CAS

6 maja z Centrum Startowego Satelitów Xichang znajdującego się w prowincji Syczuan, Chińsha Republika Ludowa wystrzeliła rakietę nośną Długi Marsz-2C. Jej ładunkiem były przede wszystkim trzy satelity rodziny Yaogan, które stanowią bazę dla systemów rozpoznania satelitarnego.

Zgodnie z komunikatem rządu chińskiego operacja wyniesienia w przestrzeń trzech satelitów zakończyła się pełnym sukcesem. Oficjalnym operatorem urządzeń jest Chińska Akademia Nauk – z tego też względu satelity serii Yaogan są klasyfikowane jako elementy obserwacji powierzchni Ziemi w celu prowadzenia „eksperymentów naukowych, obserwacji zmian zachodzących na obszarach rolnych oraz ocenie zniszczeń wywołanych skutkami kataklizmów naturalnych”. W rzeczywistości obserwacje prowadzone przez licznych obserwatorów ruchu satelitów na orbicie okołoziemskiej wskazują, że cała seria obejmuje militarne systemy obserwacji z wykorzystaniem modułów optoelektronicznych i stacji radiolokacyjnych. Najnowsza partia, wystrzelona w maju, najprawdopodobniej, ma służyć do zadań rozpoznawczych i przechwytywaniu sygnałów elektronicznych rywali.

Tylko w bieżącym roku Chiny wyniosły na orbitę trzynaście satelitów klasyfikowanych jako urządzenia rozpoznawcze. Ma to związek z czynnikami prestiżowymi oraz rozwojem potencjału krajowego sektora kosmicznego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc