Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Centauro II dla Exército Brasileiro

Brazylia wybrała kołowy niszczyciel czołgów Centauro II jako następcę przestarzałych wozów wsparcia EE-9 Cascavel. Fot. Leonardo.

25 listopada Wojska Lądowe Federacyjnej Republiki Brazylii (Exército Brasileiro) wskazały włoski kołowy wóz bojowy Centauro II w przetargu VBC Cav ‒ MSR ‒ 8×8 (Viatura Blindada de Combate de Cavalaria – Média Sobre Rodas – 8×8), dotyczącym pozyskania opancerzonego kołowego wozu bojowego kawalerii o średniej masie.

Planowany kontrakt ma przewidywać dostawę 98 pojazdów z opcją na 123 kolejnych (łącznie do 221), w tym dwóch prototypów. Zwycięzca postępowania, włoskie konsorcjum CIO (po 50% udziałów mają w nim firmy Leonardo i Iveco), ma mieć dwa miesiące od podpisania umowy na dostawę prototypów do testów i 24 miesiące od dostarczenia drugiego pojazdu na dostawę kolejnych siedmiu egzemplarzy do prób operacyjnych. Ta siódemka prawdopodobnie zostanie dostarczone już w konfiguracji brazylijskiej. Ostatnie pojazdy zostać miałyby dostarczone w 15 lat od podpisania umowy (o ile Brazylia nie skorzysta z opcji na kolejne wozy). Podpisanie kontraktu nastąpić ma 5 grudnia br., wówczas podana ma zostać jego wartość. Będzie to pierwsze zamówienie eksportowe na Centauro II, dotychczas zamówione tylko przez Esercito Italiano.

Przetarg dotyczył następcy kołowych wozów wsparcia E-90 Cascavel, których Exército Brasileiro użytkują ponad 400. Są to dziś pojazdy zupełnie przestarzałe. Najwyżej oceniona oferta włoska (liczba przyznanych punktów nie jest znana, ale w ogólnej ocenie oferty znaczenie miały offset, wsparcie logistyczne, parametry pojazdu i różne elementy handlowe) pokonała ofertę kanadyjsko-amerykańską (GDLS LAV 700 AG) i chińską (NORINCO ST1-BR). Szczególnie pod względem offsetu Włosi od początku byli faworytem, bowiem zasadniczy brazylijski kołowy transporter opancerzony ‒ Guarani, dzieli z Centauro II ok. 30% zespołów, co ma pozytywny wpływ na redukcję kosztów zakupu i eksploatacji. Ponadto Iveco zaoferowało rozbudowę swojej fabryki w Minas Gerais, w której Guarani są produkowane, m.in. ze względu na konieczność zapewnienia wsparcia logistycznego dla floty Centauro II. Z kolei Leonardo, drugi członek konsorcjum CIO, zaoferował zbudowanie w Brazylii fabryki produkującej wieże HITFACT MkII, w które uzbrojone są Centauro II. Na początku zakład ten będzie montownią, z czasem rozwijając kompetencje produkcyjne.

Jako ciekawostkę warto podać, że dysponujący 120 mm armatą gładkolufową o długości lufy 45 kalibrów (https://zbiam.pl/kolejne-centauro-ii-dla-esercito-italiano/ ) Centauro II będzie najciężej uzbrojonym wozem bojowym armii brazylijskiej, przewyższając czołgi podstawowe rodziny Leopard 1 i M60A3 TTS, uzbrojone w 105 mm armaty o bruzdowanym przewodzie lufy, wywodzące się z brytyjskiego działa L7.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Centauro II dla Exército Brasileiro”

  1. Ten przetarg jest zupełnie inaczej zorganizowany niż u nas w kraju. Z pewnością przemysł brazylijski sporo zyska.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc