Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bundeswehra bliżej australijskich Boxerów

Australia i Niemcy zawarły porozumienie otwierające drogę do zainicjowania formalnych negocjacji dotyczących zakupu australijskiej produkcji wozów bojowych Boxer przez rząd RFN na potrzeby Bundeswehry. Fot. Departament Obrony Związku Australijskiego

23 marca władze Związku Australijskiego i Republiki Federalnej Niemiec zawarły porozumienie o współpracy w obszarze sprzedaży kołowych wozów bojowych Boxer australijskiej produkcji do Niemiec.

Porozumienie podpisali Pat Conroy, australijski minister przemysłu obronnego i jego niemiecki odpowiednik Thomas Hitschler, sekretarz stanu ds. przemysłu w Federalnym Ministerstwie Obrony. Porozumienie otworzyło drogę do rozpoczęcia negocjacji dotyczących sprzedaży partii australijskiej produkcji Boxerów Bundeswehrze. W ramach planowanej transakcji Rheinmetall Defence Australia wyprodukuje w zakładach MILVEHCOE ponad 100 wozów Boxer dla Bundeswehry, choć wg australijskich mediów może to być dopiero początek zamówień i w przyszłości skala produkcji tych wozów wytwarzanych w Australii na niemieckiej licencji dla niemieckiego Heer może być większa.

Pat Conroy stwierdził że rząd „jest podekscytowany perspektywą produkcji Boxerów dla niemieckich wojsk lądowych w Australii, z wykorzystaniem lokalnej sieci poddostawców”. Podkreślił, że powodem entuzjazmu jest osiąganie dodatkowych korzyści z tego, że przed kilku laty Canberra wybrała Boxera jako następcę bojowego wozu rozpoznawczego ASLAV w ramach programu Land 400 Phase 2. Ponadto będzie to jeden z największych kontraktów eksportowych w historii australijskiej zbrojeniówki. „Chcemy eksportować ten znakomity pojazd do zaufanego i szanowanego partnera w dziedzinie bezpieczeństwa oraz nadal wzmacniać współpracę obronną między naszymi krajami” ‒ dodał Conroy.

Australijskie Boxery dla Bundeswehry, wg nieoficjalnych informacji, mają być zbliżone  konfiguracją do wersji australijskiej (Boxer CRV). Może to oznaczać przede wszystkim uzbrojenie w 30 mm armatę szybkostrzelną Mauser MK30-2/ABM i przeciwpancerne pociski kierowane Spike-LR2/MELLS w dwuosobowej wieży Rheinmetall Lance, ale nie wiadomo, czy ‒ jak australijski oryginał ‒ będą to bojowe wozy rozpoznawcze, czy raczej bojowe wozy piechoty (jak np. litewskie Boxery-Vilkasy, wyposażone jednak w wieżę Rafaela).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Bundeswehra bliżej australijskich Boxerów”

  1. "Australijskie Boxery dla Bundeswehry, wg nieoficjalnych informacji, mają być zbliżone konfiguracją do australijskiej (Boxer CRV)."

    Do _australijskich_ !

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc