Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brytyjczycy kupują kolejną partię śmigłowców Chinook

Rząd brytyjski zamówił czternaście nowych CH-47F Chinook, które zastąpią część najstarszych maszyn CH-47 służących w brytyjskich siłach zbrojnych od 1980 roku. Fot. Crown Copyright

20 kwietnia rząd Wielkiej Brytanii poinformował o podpisaniu międzyrządowej umowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zamówienia kolejnej partii ciężkich śmigłowców transportowych Boeing CH-47F Chinook. Powyższy zakup umożliwi rozpoczęcie wymiany sprzętowej w tym segmencie wiropłatów.

W ramach porozumienia Brytyjczycy zamówili czternaście maszyn w wersji CH-47F. Departament Stanu wydał zgodę na transakcję już w 2018 roku – na przeszkodzie stanęły względy budżetowe oraz pandemia COVID-19. Według deklaracji Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, dostawa zamówionej partii zostanie zrealizowana do 2029 roku. Cała umowa może kosztować rząd w Londynie około 2 mld USD.

Powyższa umowa jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze Brytyjczycy rozpoczną proces generacyjnej wymiany używanych śmigłowców CH-47 Chinook (część z nich przekroczyła już 40 lat intensywnej eksploatacji), które mimo systematycznej modernizacji znajdują się u kresu żywotności technicznej. Po drugie wobec braku nowych zamówień Boeing zaczyna rozważać zamrożenie linii montażu ostatecznego CH-47 Chinook, która znajduje się w Filadelfii. W bieżącym roku koncern przegrał rywalizację o zamówienie ze strony Izraela (pokonany przez Lockheed Martin CH-53K King Stallion), a nadal nierozstrzygnięta jest kwestia wyboru nowego śmigłowca tej klasy w Republice Federalnej Niemiec.

Brytyjskie siły zbrojne są największym eksportowym użytkownikiem śmigłowców Boeing CH-47 Chinook. Obecnie w linii znajduje się 60 z nich, a pierwsze z nich dostarczono w grudniu 1980 roku. Ich debiutem bojowym była wojna o Falklandy, gdzie utracono cztery egzemplarze (z pięciu zaangażowanych w działaniach) - jak się później okazało, egzemplarz ZA718 ma za sobą długą i intensywną służbę, którą pełni do dnia dzisiejszego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Brytyjczycy kupują kolejną partię śmigłowców Chinook”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc