Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy PZL M28 Skytruck oficjalnie przekazany lotnictwu Kenii

Maszyna używana wcześniej przez US Air Force Special Operations Command jako C-145A została przekazana w ramach programu Excess Defence Articles. Fot. Kenya Defence Force

Lotnictwo wojskowe Kenii (Kenya Air Force) wzbogaciło się 21 kwietnia o wielozadaniowy samolot transportowy PZL M28 Skytruck. Samolot, który przyleciał do Afryki w lutym br. otrzymał numer taktyczny 2001.

Maszyna używana wcześniej przez US Air Force Special Operations Command jako C-145A została przekazana w ramach programu Excess Defence Articles. Międzyrządowe porozumienie o przekazaniu Kenii trzech turbośmigłowych transportowców zostało zawarte jeszcze w 2017 R. W uroczystej ceremonii w bazie Moi koło Nairobi wzięli udział m.in. attaché obrony Stanów Zjednoczonych i amerykański zespół szkoleniowy Mobile Training Team.

Skytrucki uzupełnią i docelowo zastąpią w Air Support Squadron KAF mniejsze chińskie Harbin Y12. Samoloty mają wykonywać zadania transportu ładunków i pasażerów (w tym ważnych osób), zrzutu desantu, ewakuacji medycznej oraz poszukiwania i ratownictwa. Oprócz M28 i Y12 w skład floty transportowej Kenya Air Force wchodzą trzy dostarczone w 2020 r. Leonardo C-27J Spartan, pasażerskie DHC-8, kilka DHC-5D Buffalo oraz samoloty Cessn Caravan.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Pierwszy PZL M28 Skytruck oficjalnie przekazany lotnictwu Kenii”

  1. @Ślązak, a Ty czytałeś w ogóle ten artykuł ze zrozumieniem czy tak sobie po prostu pleciesz trzy po trzy? Dostali w zasadzie za darmochę w ramach EDA 3 Skytruck'i, które mają zastąpić chińskie maszyny. Oprócz tego mają kilka innych typów maszyn transportowych (w tym Spartany, które znacznie przewyższają parametrami Skytruck'i) więc gdzie Ty tam widzisz kolejne maszyny z Mielca? Zresztą Skytruck nigdzie na świecie furory nie zrobił i biorąc pod uwagę, że to jednak dość leciwa maszyna nic się w tej materii nie zmieni.

  2. Mick8791 porównujesz Spartana ze Skytruckiem, to zupełnie inna waga?
    Cessna 408 SkyCourier samolot oblatany w 2020 r na zamówienie giganta FedEx Express dowodzi że był i jest rynek dla Skytrucka, tylko teraz będzie miał konkurenta.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc