Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boxery dla Wielkiej Brytanii?

15 października prasa brytyjska poinformowała, że Ministerstwo Obrony tego kraju prowadzi analizy nad bezprzetargowym zakupem partii kołowych transporterów opancerzonych ARTEC GmbH Boxer. W ramach powyższego projektu zakłada się pozyskanie do 800 egzemplarzy, które mogą kosztować około 3 mld funtów.

Powodem próby zakupu bezprzetargowego jest wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i jednoczesny spadek wartości funta. Poszukując oszczędności rząd w Londynie planuje wstrzymać bądź anulować niektóre programy modernizacji sił zbrojnych, szczególnie te znajdujące się w początkowej fazie projektu. Boxery pozyskane w formie bezprzetargowej mogą jednocześnie przyczynić się do utraty szans na rozbudowę brytyjskiego potencjału przemysłowego – w ramach rządowego projektu zakup nowych kołowych transporterów opancerzonych (poprzez przetarg) miał być powiązany z ulokowaniem linii montażowej w Wielkiej Brytanii. To zaś mogło przynieść nowe miejsca pracy oraz dochody podatkowe na poziomie 1 mld funtów.

W ramach programu MIV Brytyjczycy zakładali zakup nowych kołowych transporterów opancerzonych. Mają one zastąpić w linii pojazdy rodziny FV430 oraz CVR(T). W planach zakładano wyposażenie w nie do pięciu batalionów piechoty zmechanizowanej i stanowić wyposażenie gąsienicowych Ajax oraz bojowych wozów piechoty Warrior.

Teldat
Teldat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc