Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Boxery dla Wielkiej Brytanii?

15 października prasa brytyjska poinformowała, że Ministerstwo Obrony tego kraju prowadzi analizy nad bezprzetargowym zakupem partii kołowych transporterów opancerzonych ARTEC GmbH Boxer. W ramach powyższego projektu zakłada się pozyskanie do 800 egzemplarzy, które mogą kosztować około 3 mld funtów.

Powodem próby zakupu bezprzetargowego jest wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i jednoczesny spadek wartości funta. Poszukując oszczędności rząd w Londynie planuje wstrzymać bądź anulować niektóre programy modernizacji sił zbrojnych, szczególnie te znajdujące się w początkowej fazie projektu. Boxery pozyskane w formie bezprzetargowej mogą jednocześnie przyczynić się do utraty szans na rozbudowę brytyjskiego potencjału przemysłowego – w ramach rządowego projektu zakup nowych kołowych transporterów opancerzonych (poprzez przetarg) miał być powiązany z ulokowaniem linii montażowej w Wielkiej Brytanii. To zaś mogło przynieść nowe miejsca pracy oraz dochody podatkowe na poziomie 1 mld funtów.

W ramach programu MIV Brytyjczycy zakładali zakup nowych kołowych transporterów opancerzonych. Mają one zastąpić w linii pojazdy rodziny FV430 oraz CVR(T). W planach zakładano wyposażenie w nie do pięciu batalionów piechoty zmechanizowanej i stanowić wyposażenie gąsienicowych Ajax oraz bojowych wozów piechoty Warrior.

reklama MBDA

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc