Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boeing z umową na dostawy modułów JDAM

Fot. USAF

24 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu wieloletniej umowy z koncernem Boeing w sprawie kontynuacji produkcji i dostaw modułów kierowania do bomb rodziny JDAM.

Majowa umowa, mająca obowiązywać do końca lutego 2030 roku, ma maksymalną wartość 7,5 mld USD. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków w kwocie 228,2 mln USD – powyższe fundusze mają pozwolić na kontynuację produkcji na rzecz amerykańskich sił zbrojnych oraz nieokreślonych w komunikacie odbiorców, którzy zamówili je poprzez procedurę FMS.

Moduły kierowania rodziny JDAM są produkowane przez koncern Boeing. Dotychczas dostawy objęły ponad 400 tys. sztuk, które (w wielu przypadkach) zostały zużyte podczas licznych działań bojowych na obszarze wielu państw świata. W ostatnich miesiącach są wykorzystywane m.in. przez Siły Zbrojne Ukrainy w walkach przeciwko siłom rosyjskim.

Moduły są wykorzystywane w połączeniu z klasycznymi bombami rodziny Mk 80 o wagomiarze od 226 do 900 kg. Poza klasyczną odmianą mowa także o wersji LJDAM, która obok systemu kierowania GPS wykorzystuje także tryb kierowania z wykorzystaniem wskaźnika laserowego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc