Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bell z kontraktem na produkcję AH-1Z Viper dla Nigerii

Fot. Łukasz Pacholski

12 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu kontraktu z Bell Textron w sprawie produkcji i dostawy śmigłowców bojowych AH-1Z Viper dla kolejnego użytkownika eksportowego – Nigerii.

Jak wskazuje komunikat zamawiającego, który pośredniczy w transakcji poprzez procedurę FMS, Nigeria zakupiła dwanaście wiropłatów. Ich dostawy mają zostać zrealizowane do lipca 2028 roku, a umowa ma wartość 455 mln USD. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków w kwocie 82,3 mln USD. Tym samym Nigeria stanie się trzecim eksportowym użytkownikiem AH-1Z Viper – obecnie są one eksploatowane przez Bahrajn oraz Republikę Czeską.

O ile data podpisania umowy LOA nie jest znana, jak wskazuje Departament Stanu rząd Nigerii przelał pierwszą transzę środków w sierpniu 2023 roku. To z kolei pozwoliło na uruchomienie procesu zakupowego podzespołów oraz komponentów przeznaczonych do realizacji umowy – pierwsza umowa została zawarta 19 grudnia ubiegłego roku.

Poza dwójką użytkowników eksportowych AH-1Z Viper są eksploatowane przez Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo, w Stanach Zjednoczonych, są zmagazynowane maszyny wyprodukowane na zamówienie Pakistanu – ze względów politycznych i ochłodzenia na linii Waszyngton-Islamabad nie doszło do ich dostarczenia. W ostatnich miesiącach ofertę przekazania używanych śmigłowców otrzymała także Republika Słowacji, jednak po zmianie władzy w Bratysławie program został zatrzymany przed podpisaniem międzyrządowej umowy dotyczącej sprzedaży na preferencyjnych warunkach.

Co jest ważne, z perspektywy Bell Textron, restart produkcji AH-1Z Viper przy anulowaniu przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych programu FARA może stanowić okazję do zwiększenia działań marketingowych skutkujących kolejnymi umowami eksportowymi.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc