Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rząd amerykański potwierdza sprzedaż śmigłowców Bell AH-1Z Viper do Nigerii

Fot. Łukasz Pacholski

24 stycznia amerykański Departament Stanu, w omówieniu obecnego zaangażowania militarnego w Afryce, potwierdził fakt sprzedaży do Nigerii śmigłowców bojowych Bell AH-1Z Viper.

O ile data podpisania umowy LOA nie jest znana, jak wskazuje Departament Stanu rząd Nigerii przelał pierwszą transzę środków w sierpniu 2023 roku. To z kolei pozwoliło na uruchomienie procesu zakupowego podzespołów oraz komponentów przeznaczonych do realizacji umowy – co należy podkreślić, Bell Textron nie zawarł jeszcze kontraktu produkcyjnego na dostawę dwunastu śmigłowców. Dotychczas Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, pośredniczący w transakcji ze względu na wymogi procedury FMS, podpisał umowę na dostawę zmodernizowanych centralnych komputerów misji, które mają być wykorzystane w procesie montażu.

Amerykański Departament Stanu zatwierdził zapytanie ofertowe tego afrykańskiego państwa w sprawie dwunastu wiropłatów w kwietniu 2022 roku. Biuro prasowe prezydenta Nigerii, w maju 2023 roku, wykazało, że doszło do podpisania międzyrządowej umowy LOA w sprawie ich zakupu.

Dotychczas Bell realizował zamówienia na śmigłowce AH-1Z Viper, które trafiły do Stanów Zjednoczonych (USMC), a także dwóch klientów eksportowych – Bahrajnu oraz Republiki Czeskiej. W ramach programu pomocy wojskowej Czesi przejmą także część śmigłowców zamówionych przez USMC (sześć sztuk). Nie można wykluczyć, że tą samą drogą użytkownikami AH-1Z Viper staną się Słowacy (Departament Obrony zaoferował przekazanie dwunastu egzemplarzy, rozmowy nie zostały jeszcze zakończone). W ostatnich tygodniach media amerykańskie wskazały, że także Ukraina jest zainteresowana przejęciem około 24 egzemplarzy. Dodatkowo nadal brak informacji o losie wyprodukowanych i zakonserwowanych AH-1Z Viper, które miały trafić do Pakistanu.

Ewentualny restart linii produkcyjnej, na zamówienie Nigerii, pozwala firmie Bell Textron na kontynuację działań marketingowych na terenie wybranych państw świata.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc