Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Początek prac przy nigeryjskich AH-1Z Viper

Fot. Łukasz Pacholski

19 grudnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Northrop Grumman w sprawie uruchomienia produkcji komponentów do śmigłowców bojowych Bell AH-1Z Viper przeznaczonych dla Nigerii.

Grudniowy kontrakt, o wartości 7,8 mln USD, dotyczy produkcji 32 zmodernizowanych centralnych komputerów misji, które mają być wykorzystane przy realizacji zamówienia na śmigłowce AH-1Z Viper zamówione przez rząd Nigerii. W momencie podpisania umowy nie uruchomiono finansowania, poszczególne partie mają być zamawiane poprzez osobne umowy wykonawcze. Całość prac ma zostać zrealizowana do czerwca 2024 roku.

Powyższy komunikat to pierwsze, oficjalne, potwierdzenie zakupu śmigłowców Bell AH-1Z Viper przez Nigerię. Amerykański Departament Stanu zatwierdził zapytanie ofertowe tego afrykańskiego państwa w sprawie dwunastu wiropłatów w kwietniu 2022 roku. Biuro prasowe prezydenta Nigerii, w maju bieżącego roku, wykazało, że doszło do podpisania międzyrządowej umowy LOA w sprawie ich zakupu. Dopiero grudniowy komunikat potwierdza realizację zamówienia.

Dotychczas Bell realizował zamówienia na śmigłowce AH-1Z Viper, które trafiły do Stanów Zjednoczonych (USMC), a także dwóch klientów eksportowych – Bahrajnu oraz Republiki Czeskiej. W ramach programu pomocy wojskowej Czesi przejmą także część śmigłowców zamówionych przez USMC (sześć sztuk). Nie można wykluczyć, że tą samą drogą użytkownikami AH-1Z Viper staną się Słowacy (Departament Obrony zaoferował przekazanie dwunastu egzemplarzy, rozmowy nie zostały jeszcze zakończone). W ostatnich tygodniach media amerykańskie wskazały, że także Ukraina jest zainteresowana przejęciem około 24 egzemplarzy. Dodatkowo nadal brak informacji o losie wyprodukowanych i zakonserwowanych AH-1Z Viper, które miały trafić do Pakistanu.

Ewentualny restart linii produkcyjnej, na zamówienie Nigerii, pozwala firmie Bell Textron na kontynuację działań marketingowych na terenie wybranych państw świata.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc