Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bell AH-1Z Viper odpala pociski AGM-179 JAGM

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o zakończeniu pierwszej fazy prób śmigłowców AH-1Z Viper w wykorzystaniu kierowanych pocisków Lockheed Martin AGM-179 JAGM. Fot. USMC

2 grudnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o przeprowadzeniu pierwszej serii prób wykorzystania kierowanych pocisków Lockheed Martin AGM-179 JAGM przez śmigłowiec bojowy Bell AH-1Z Viper.

Powyższe testy miały miejsce w okresie 3-7 listopada na obszarze poligonów w rejonie bazy lotniczej Eglin na Florydzie. Zadanie przeprowadził personel doświadczalnej eskadry VMX-1 Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych – podstawowymi celami była ocena możliwości wykorzystania pocisków AGM-179 JAGM przez śmigłowce Bell AH-1Z Viper. Dodatkowo przetestowano możliwość wykorzystania powyższej broni do zwalczania celów pływających, co ma związek z nową koncepcją wykorzystania USMC. W trakcie prób odpalono nieokreśloną liczbę pocisków. Zgodnie z planami Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych kierowany pocisk Lockheed Martin AGM-179 JAGM ma stać się podstawowym typem uzbrojenia tej klasy we wszystkich rodzajach amerykańskich sił zbrojnych zastępując BGM-71 TOW, AGM-114 Hellfire oraz AGM-65 Maverick. Z tego też względu planowana jest integracja broni z dużą liczbą nosicieli - wśród nich będą także produkowane przez Bell Textron AH-1Z Viper.

W tym ostatnim przypadku proces prób jest częściowo związany z realizowanym procesem integracji nowego systemu uzbrojenia z platformą AH-1Z Viper. Zgodnie z planami, ma on zostać zakończony w przyszłym roku i otworzy nowe możliwości operacyjne dla śmigłowców tego typu eksploatowanych przez USMC oraz klientów eksportowych. Prace wpisują się w planowany proces modernizacji konstrukcji, co zostało uwzględnione już na etapie projektowania AH-1Z – z tego też względu Bell Textron przygotował odpowiedni zapas przestrzeni na modyfikacje. Zgodnie z planami, USMC ma eksploatować te śmigłowce (systematycznie dostarczane z zakładów producenta) przynajmniej do 2040 roku. Do tego czasu mają być modyfikowane w celu utrzymania potencjału pola walki. Oczywiście z tych korzyści będą mogli korzystać także klienci eksportowi.

Obecnie pociski AGM-179 są kupowane przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w partiach wstępnych. W marcu bieżącego roku Lockheed Martin otrzymał pierwsze zlecenie na produkcję eksportową - nieokreślona partia trafi do Wielkiej Brytanii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc