Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Austria wykorzysta opcję na dodatkowe AW169

Pierwszy austriacki AW169 w docelowym malowaniu w czasie prób we Włoszech. Fot. Tiziano Capenti

28 listopada media austriackie poinformowały, że rząd w Wiedniu podjął decyzję o wykorzystaniu opcji kontraktowej w sprawie zamówienia kolejnych osiemnastu wielozadaniowych śmigłowców Leonardo AW169.


Zgodnie z ustaleniami mediów, umowa może kosztować około 300 mln EUR i zostać zawarta poprzez procedurę międzyrządową. Austriacy chcą podpisać kontrakt do końca bieżącego roku, co ma związek z faktem utrzymania atrakcyjnej ceny właśnie do końca 2022 roku. Podobnie jak w przypadku bazowej umowy, sześć egzemplarzy ma reprezentować konfigurację szkolno-treningową, a pozostałe wielozadaniową. Ministerstwo Obrony Austrii wydało zgodę na zawarcie umowy 11 listopada, ma ona zawierać nową opcję pozwalającą na dalsze rozszerzenie floty o kolejnych czterech AW169 w konfiguracji szkolno-treningowej w przyszłości (nie można wykluczyć, że trafiłyby do służb porządku publicznego).

Wykorzystanie opcji kontraktowej to wynik analiz budżetowych, które wskazują chęć ograniczeń kosztów eksploatacji wojskowych statków powietrznych. W przypadku śmigłowców, flota ma opierać się na dwóch typach: Leonardo AW169 oraz Lockheed Martin UH-60 Black Hawk. Pierwsze mają pozwolić na wycofanie i zastąpienie Alouette III oraz Bell OH-58, a drugie AB-212. Z tego też względu Wiedeń zakupił m.in. trzy dodatkowe UH-60 z nadwyżek sprzętowych Jordanii.

Produkowane przez koncern Leonardo śmigłowce AW169 zyskują popularność w segmencie wielozadaniowych wiropłatów o maksymalnej masie startowej do 5 ton. Obok klientów cywilnych oraz służb porządku publicznego, zostały już zamówione przez siły zbrojne trzech państw: Kataru, Austrii oraz Włoch. Część komponentów jest produkowana w należących do koncernu Leonardo zakładach WSK PZL Świdnik.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc