Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Australia bliżej bojowych bezzałogowych aparatów latających

Australia otrzymała zgodę na zakup do dwunastu bojowych bezzałogowych aparatów latających MQ-9B SkyGuardian. Fot. General Atomics

23 kwietnia amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Australii partii bojowych bezzałogowych aparatów latających General Atomics MQ-9B SkyGuardian wraz z wyposażeniem dodatkowym. Cały pakiet wyceniono na maksymalną kwotę 1,6 mld USD.

Zgodnie z procedurą FMS, wydanie zgody przez Departament Stanu i przesłanie dokumentacji eksportowej do Kongresu to także moment upublicznienia szczegółów. Zgodnie z nimi wiadomo, że rząd Australii chce zakupić do dwunastu MQ-9B przystosowanymi do przenoszenia uzbrojenia podwieszanego. Dodatkowo pakiet obejmuje do piętnastu systemów obserwacyjno-celowniczych Raytheon MTS-D, szesnastu stacji radiolokacyjnych AN-APY-8, piętnastu systemów komunikacji RIOTM, 36 układów nawigacji GPS/INS.

Wraz z samolotami pakiet może objąć dwanaście szkolno-treningowych bomb Mk-82, pięć modułów telemetrycznych przeznaczonych do prób, naziemne stanowiska dowodzenia i kontroli, system Leonardo SAGE 750, stacje radiolokacyjne Leonardo SeaSpray 7500, symulatory, a także pylony i belki na uzbrojenie pozwalające na przenoszenie kierowanych pocisków AGM-114 Hellfire i bomb GBU-54, GBU-12, GBU-16. Poza tym, standardowo, pakiet ma objąć amerykańskie wsparcie logistyczne oraz szkoleniowe.

Australia, podobnie jak inne państwa świata, stara się intensywnie nadrobić zaległości w zakupach i eksploatacji bezzałogowych aparatów latających. W ostatnich latach zakupiła sześć Northrop Grumman MQ-4C Triton, które będą stanowić uzupełnienie dla Boeing P-8A Poseidon. Z kolei MQ-9B mogą stać się ważnym elementem wsparcia samolotów wielozadaniowych oraz śmigłowców. W 2015 roku okazało się, że Australijczycy wypożyczyli od Stanów Zjednoczonych pięć MQ-9 Reaper, które wykorzystywano w działaniach na Bliskim Wschodzie.

Dla firmy General Atomics spodziewana sprzedaż MQ-9B do Australii będzie kolejnym sukcesem programu SkyGuardian. W ostatnich miesiącach kontrakty na ich zakup podpisano z Wielką Brytanią, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi czy Belgią. Wzrost popularności jest także związany z poluzowaniem amerykańskich restrykcji dotyczących sprzedaży tego typu systemów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc