Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykańskie pociski balistyczne dla Ukrainy?

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie kolejne cztery artyleryjskie wyrzutnie rakietowe M142 HIMARS. Według nieoficjalnych doniesień wraz z nimi na front wojny z Rosją trafić mogą pociski balistyczne MGM-140 (M57) ATACMS. Fot. US Marine Corps.

8 lipca administracja Stanów Zjednoczonych Ameryki ogłosiła kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Obejmuje on m.in. dostawę pocisków rakietowych do wyrzutni M142 HIMARS o „większym niż dotąd zasięgu”.

Nowy pakiet pomocy wart jest 400 mln USD. W jego skład wejdą m.in. cztery wyrzutnie M142 HIMARS. Dotychczas Stany Zjednoczone dostarczyły osiem tego typu wyrzutni, wg informacji medialnych spisują się one nad wyraz dobrze, jak na tak skromną liczebność „komponentu” i niewielki zapas amunicji. Rosyjskie doniesienia o zniszczeniu dwóch HIMARS-ów zostały zdementowane przez Amerykanów i Ukraińców. Wnioskować można, że wraz z HIMARS-ami Ukraina może otrzymać pociski balistyczne krótkiego zasięgu MGM-140 (M57) ATACMS. O ile oficjalnie administracja prezydenta Joego Bidena miała wątpliwości co do przekazywania tej amunicji Ukrainie (ich zasięg, wynoszący nawet do 300 km, miałby umożliwiać ataki na terytorium rosyjskie, czemu Waszyngton ma się jakoby sprzeciwiać), o tyle w amerykańskich mediach pojawiła się wypowiedź anonimowego amerykańskiego urzędnika, który miał sugerować, że w obecnej sytuacji nie jest to już problemem. Poza wyrzutniami HIMARS i amunicją do nich, Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 1000 155 mm granatów artyleryjskich „precyzyjnego rażenia” (nieujawnionego typu, zapewne M982 Excalibur, bowiem takie same przekazała już Kanada). Poza bronią i amunicją, Ukraina otrzyma także: kilka pojazdów, radary artyleryjskie, części zamienne i różnego typu wyposażenie. Te ostatnie pozycje są związane z początkiem budowy kompetencji Sił Zbrojnych Ukrainy do w miarę samodzielnej obsługi technicznej otrzymanego zza oceanu uzbrojenia, szczególnie pojazdów.

Internetowi komentatorzy sugerują, że jeżeli rzeczywiście Ukraina otrzyma pociski ATACMS, to można się spodziewać ataku na kosztowny i mający ogromne znaczenie strategiczne oraz symboliczne tzw. Most Krymski, otwarty w latach 2018-2019, który łączy Półwysep Krymski z Półwyspem Tamańskim poprzez Cieśninę Kerczeńską.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Amerykańskie pociski balistyczne dla Ukrainy?”

  1. Oby dostali. Most znaczenie symboliczne ma,ale czy uda się go wyeliminować i czy most jest tak ważny odkąd przebili lądowe połączenie na Krym... przepraszam za porównanie ale imho przypomina to przerzucenie się w czasie Bitwy o Anglię Luwtwaffe z ataków na lotniska (nie dobite do końca) na bombardowanie Londynu

  2. Bardzo potrzeba Ukrainie dużej ilości pocisków ATACMS jak i kolejnych systemów Himars oraz dalekonośnych haubicy wraz z amunicją bo to dopiero może odwrócić losy tej wojny

  3. Lepiej by imbylo rozwalić łódź podwodna Ruskich to by ich zabolało. Jakby były w Sewastopolu zacumowane.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc