Zaloguj

Amerykańska zgoda na sprzedaż MH-60R do Republiki Korei

7 sierpnia Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Republiki Korei partii wielozadaniowych śmigłowców pokładowych Sikorsky MH-60R Seahawk, które uczestniczą w konkursie na nowy typ wiropłatów dla lotnictwa morskiego.

W dokumentacji, która została przesłana do Kongresu w celu dalszej autoryzacji zgodnej z procedurami FMS, wiadomo, że władze w Seulu są zainteresowane zakupem dwunastu śmigłowców, które wraz z wyposażeniem dodatkowym wyceniono na maksymalną kwotę 800 mln dolarów. Co ciekawe, w 2012 roku osiem śmigłowców MH-60R Seahawk także dla Republiki Korei wyceniono na kwotę 1 mld dolarów.

Rząd Stanów Zjednoczonych, zgodnie z procedurą FMS, wspiera należącą do koncernu Lockheed Martin firmę Sikorsky w przetargu dla koreańskiego lotnictwa morskiego. W jego ramach planowany jest właśnie zakup dwunastu wiropłatów pokładowych, które pozwolą na kontynuację procesu zastępowania starszych Westland Lynx (w omawianym przypadku jedenastu Mk.99, które służą od 1991 roku). Dotychczas Republika Korei kupiła osiem Leonardo AW159 Wildcat – według planów zamierzano kontynuować zakupy powyższych śmigłowców, jednak na przeszkodzie stanął protest Stanów Zjednoczonych. Obecnie (ponownie) obie konstrukcje stają do rywalizacji przetargowej, która ma zostać rozstrzygnięta jeszcze w bieżącym roku.

Obecnie sprzedaż eksportowa może być głównym elementem utrzymania linii produkcyjnej śmigłowców MH-60R Seahawk. Producent kończy realizację wieloletniej umowy na dostawy maszyn do US Navy. Dotychczas wiropłaty tego typu trafiły do Danii, Australii oraz Arabii Saudyjskiej, a wśród potencjalnych klientów wymienia się Grecję, Indie, Wietnam, Tajwan oraz Republikę Korei.

(ŁP) Foto: US Navy
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Amerykańska zgoda na sprzedaż MH-60R do Republiki Korei”

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc